Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Problemy z oddawaniem moczu u psów



Problemy z układem moczowym u psów wcale nie należą do rzadkości. Niestety nasi pupile dość często borykają się z różnymi schorzeniami, choćby takimi jak zapalenie pęcherza. Poniżej omawiamy najczęstsze zaburzenia związane z oddawaniem moczu u psów oraz kilka odpowiedzialnych za nie chorób.

Zaburzenia oddawania moczu u psów

Jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie symptomy świadczące o samopoczuciu naszego pupila. Oddawanie moczu jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych, a wszelkie związane z tym problemy powinny od razu wzbudzić naszą czujność. Z jakimi zaburzeniami możemy mieć do czynienia?

1. Poliuria – wielomocz
Poliuria, czyli wielomocz, to jedno z najczęstszych zaburzeń funkcjonowania układu moczowego u psów. O problemie tym mówimy, gdy zwierzak oddaje dużo większą niż zwykle ilość moczu. Normą w przypadku czworonogów jest około 50ml moczu na kilogram masy ciała. Jedną z przyczyn poliurii mogą być choroby nerek, ale także cukrzyca lub zaburzenia endokrynologiczne.
 
2.Oliguria – skąpomocz
Innym zaburzeniem, z którym możemy mieć do czynienia w przypadku czworonoga jest skąpomocz, czyli oliguria. Polega ono na oddawaniu moczu często, w krótkich odstępach czasu, ale w bardzo niewielkich ilościach. Skąpomocz może być objawem niewydolności nerek lub kamicy nerkowej i częściowego zamknięcia cewki moczowej przez kamienie. Często towarzyszy mu ból oraz obecność krwi w moczu.

3. Nietrzymanie moczu
O nietrzymaniu moczu mówimy wtedy, gdy pies pomimo częstych wizyt na zewnątrz pozostawia mokre plamy na swym legowisku lub na podłodze. Przyczyną posikiwania często bywają problemy behawioralne, wynikające z nudy i próby zwrócenia na siebie uwagi. Zdarza się jednak, że nietrzymanie moczu związane jest z chorobami dróg moczowych, takich jak zapalenie pęcherza lub nerek, zapalenie cewki moczowej, kamica pęcherza lub choroby prostaty.
 
Każde z wymienionych wyżej zaburzeń stanowi objaw choroby i wymaga wizyty u weterynarza. Niektóre schorzenia, takie jak niewydolność nerek mogą doprowadzić nawet do śmierci czworonoga, więc w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć.

↓ WITAMINY I ODŻYWKI DLA PSÓW  ↓ 
 

Przyczyny problemów z oddawaniem moczu u psa

Jeśli nasz pupil ma widoczne problemy z oddawaniem moczu albo nie sika w ogóle, powinniśmy czym prędzej odwiedzić specjalistę. Posikiwanie lub zatrzymanie moczu w organizmie może być objawem wielu poważnych schorzeń, takich jak:
 
  • Zapalenie pęcherza – to schorzenie wywoływane przez bakterie, grzyby lub pasożyty. Najczęściej dotyka psy starsze, ale może przytrafić się także całkiem młodym psom i szczeniętom. Zapalenie pęcherza objawia się częstym oddawaniem moczu, ale w bardzo niewielkich ilościach. Co ciekawe, na schorzenie to podatne są zwłaszcza suki, ze względu na krótszą cewkę moczową, przez którą bakterie mogą łatwiej wnikać do pęcherza. Zapalenie pęcherza może być też powikłaniem po zapaleniu nerek, zapaleniu pochwy i macicy, kamicy pęcherza lub po cukrzycy.
     
  • Kamica moczowa – to schorzenie polegające na odkładaniu się kamieni w obrębie układu moczowego. Powstałe w ten sposób większe struktury mogą lokalizować się, na przykład w pęcherzu moczowym. U psów najczęściej mamy do czynienia z tak zwanymi kamieniami struwitowymi, które można rozpuścić przy pomocy odpowiednich leków. Dużo większy problem stanowią nierozpuszczalne kamienie szczawianowe, które usunąć można tylko poprzez zabieg chirurgiczny. Pamiętajmy, że nieleczona kamica może doprowadzić nawet do silnej niewydolności nerek.
     
  • Pokastracyjne nietrzymanie moczu – zdarza się, że problemy z oddawaniem moczu u suk pojawiają się po zabiegu sterylizacji. Trzeba pamiętać, że działanie mięśni zwieracza cewki moczowej powiązane jest u nich ze stężeniem estrogenów w organizmie. Po sterylizacji ilość tych hormonów stopniowo spada, a to często przekłada się na problem z nietrzymaniem moczu. Zdarza się to przeważnie u suk starszych oraz otyłych. Przypadłości tej można zaradzić podając odpowiednie leki.
Wszystkie problemy z oddawaniem moczu mogą wskazywać na wiele poważnych chorób. Te z kolei, nieleczone, prowadzą do licznych konsekwencji zdrowotnych, a nawet bezpośrednio zagrażają życiu naszego czworonoga. Dlatego, jeśli zauważymy cokolwiek niepokojącego w zachowaniu pupila, warto nie zwlekać i od razu wybrać się do weterynarza.
 


Autorka: Angelika Podgajna
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.