Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Kąpiele piaskowe gryzoni



Pielęgnacja gryzoni nie stwarza wielu trudności. Zwierzaki te w większości same świetnie radzą sobie z dbaniem o higienę, o ile mają do tego odpowiednie warunki. Jakie? W naturze gryzonie czyszczą swe futerko za pomocą piasku. Podpowiadamy, jak stworzyć pupilowi bezpieczne warunki do kąpieli paskowej!
 

Czy gryzonie można kąpać w wodzie?

Trzeba pamiętać, że gryzoniom, takim jak szynszyle nie należy pozwalać na kąpiele w wodzie. Sierść tych zwierzaków jest niezwykle gęsta, więc wolniej schnie, a wilgotne futro stanowi doskonałe siedlisko dla wszelkich drobnoustrojów. Mokra sierść przy skórze szynszyli może prowadzić też przeziębienia oraz wielu problemów skórnych.
 
Wodne kąpiele nie są wskazane również w przypadku chomików. Ich futerko jest równie gęste, a ponadto wytwarza ono naturalne olejki, utrzymujące sierść i skórę gryzonia w dobrej kondycji. Woda mogłaby pozbawić gryzonia tej cennej bariery ochronnej i narazić go na problemy, takie jak alergie skórne.
 

Kąpiele piaskowe, czyli jak kąpią się gryzonie?

Mimo awersji do wody kąpiel stanowi niezwykle ważną część higieny każdego gryzonia. Zwierzaki te po prostu zastępują wodę innym, bezpieczniejszym dla nich materiałem. Jakim?
 
Otóż na wolności gryzonie tarzają się w piasku lub pyle wulkanicznym, by pozbyć się brudu i kurzu ze swego futra. Potrzeba piaskowych kąpieli jest tak zakorzeniona w ich instynkcie, że nawet nasi domowi pupile mogą tarzać się i myć w czymkolwiek, co choć trochę przypomina piach lub pył. Kąpiele te są ważne dla gryzoni z kilku powodów:
 
  • piasek czyści sierść z łoju oraz zabrudzeń zewnętrznych, jakich jak kurz,
  • kąpiel piaskowa to naturalny peeling, który poprawia kondycję skóry i dotlenia ją,
  • piasek usuwa martwe włosy, które przy tak gęstym futrze nie mogą wypaść same,
  • kąpiel to także forma rozrywki, sposób na rozładowanie energii i emocji.
     

Czy gryzoń może kąpać się w zwykłym piasku?

Niestety nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zwykły piasek zebrany na podwórku czy na plaży nie nadaje się dla żadnego domowego gryzonia. Dlaczego? To ze względu na bakterie i drobnoustroje, które mogą być obecne w takim piasku, a na które nasz pupil z pewnością nie jest odporny. Kąpiel w zanieczyszczonym piasku może kosztować gryzonia zdrowie, a nawet życie. Piasek z podwórka lub z plaży może też mieć nieco inną strukturę. Jego drobinki często mają ostrzejsze krawędzie, które mogłyby poranić skórę i łapy zwierzaka.
 
 
↓ TRANSPORTERY DLA GRYZONI ↓ 
 


Jaki piasek dla gryzonia wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny piasek dla gryzoni, który znajdziemy w sklepach zoologicznych. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza produkty dedykowane szynszylom, z dodatkiem sepiolitu. Piasek ten swoją strukturą i właściwościami najbardziej przypomina popiół wulkaniczny, do którego przyzwyczajone są szynszyle.
 
Piasek ten jest drobny i delikatny, więc nie spowoduje żadnych podrażnień na skórze gryzonia, a jednocześnie doskonale wypełni swoje zadanie, jakim jest oczyszczenie sierści i sprawienie frajdy pupilowi.
 

W jakim pojemniku kąpać szynszyle?

Poza piaskiem potrzebne będzie też naczynie, które posłuży gryzoniowi za wannę. Ważne, by pojemnik ten był na tyle duży, by gryzoń mógł swobodnie się w nich obracać, kopać i tarzać. Warto wybrać naczynie wykonane z twardego i solidnego materiału, takiego, który nie przewróci się ani nie potłucze w trakcie kąpieli pupila.
 
W sklepach znajdziemy wanienki dla gryzoni wykonane z plastiku, drewna, gliny oraz z porcelany. Decydując się na konkretny produkt, zwróćmy uwagę na jego budowę. Przyjrzyjmy się, czy są na nim jakieś zakamarki, które utrudnią czyszczenie.
 

Jak często powinien kąpać się gryzoń?

Pojemnik z piaskiem nie powinien być stale dostępny dla gryzonia. Mając nieograniczony dostęp do piasku, zwierzak może zacząć korzystać z niego, jak z kuwety albo po prostu kąpać się zbyt często z nudów. Niestety, zbyt częste kąpiele piaskowe też nie wyjdą na zdrowie naszemu pupilowi. Stałe przebywanie i tarzanie się w piasku może doprowadzić do podrażnienia oczy lub dróg oddechowych zwierzaka.
Dlatego lepiej ograniczyć kąpiele i wystawiać pupilowi wannę z piaskiem 2 albo 3 razy w tygodniu. Kąpiel gryzonia nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut.


 
Autorka: Angelika Podgajna
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.