Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Zimowa dieta dla aktywnych psów



Zima to dla wielu czworonogów czas leniwego wylegiwania się przy grzejniku. Niektóre psy zimą jednak wcale nie tracą ochoty na ekscytujące śnieżne wyprawy czy szalone gonitwy. Aktywność na świeżym powietrzu w mroźne dni pochłania sporo energii. Z tego względu zimą warto szczególnie zatroszczyć się o menu czworonożnego wulkanu energii. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa zimowa dieta aktywnych psów. 
 

Jak zmieniają się potrzeby żywieniowe psów zimą?

Temperatura otoczenia to jeden z głównych czynników wpływających na tempo metabolizmu i zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Niskie temperatury pobudzają proces termogenezy (wytwarzania ciepła) i przyspieszają tempo metabolizmu. Gdy temperatury na zewnątrz spadają znacznie poniżej zera, psi organizm zużywa więcej energii na utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Jeśli zwierzak nie otrzyma dodatkowej porcji energii wraz z pokarmem, będzie czerpał ją z własnych zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. 
 
U większości czworonogów już jesienią, wraz ze skracaniem się dnia świetlnego, można zauważyć podwyższony apetyt. Stanowi on jedną z adaptacji do zmian temperatur. Zwiększone pobieranie pokarmu ma na celu zmagazynowanie energii niezbędnej do przetrwania zimy. Zimą zmienia się także preferowane przez psi organizm źródło energii – z węglowodanów na tłuszcze. 
 
Z uwagi na podwyższony wydatek energetyczny zimą zaleca się zwiększenie kaloryczności posiłków psów spędzających większość czasu na świeżym powietrzu o około 20-30%. Podaż energii można zwiększyć na dwa sposoby: zwiększając ilość podawanej karmy albo zmieniając rodzaj pożywienia na bardziej kaloryczne.
 
Zimą posiłki psa warto też podzielić na kilka mniejszych porcji. Zwiększenie liczby posiłków pozwala poprawić strawność i wykorzystanie substancji odżywczych przez czworonoga. Zawsze należy przestrzegać jednak stałych pór posiłków.

 


Zimowa dieta aktywnych psów – podstawowe zasady

Jeśli chcemy skomponować prawidłową zimową dietę dla psa, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko warunki, w jakich przebywa, ale również jego poziom aktywności. Intensywny wysiłek fizyczny, podobnie jak niskie temperatury, powoduje zwiększone zużycie energii. 
 
W zimowej diecie aktywnych psów bardzo dobrze sprawdzą się karmy z formułą active/sport, które wyróżniają się podwyższoną zawartością energii. Dzięki nim nie trzeba zmieniać porcji podawanego pokarmu. Produkty tego typu dodatkowo zawierają substancje, które wspomagają organizm czworonożnych sportowców i przygotowują go do intensywnego wysiłku fizycznego (np. chondroprotetyki, L-karnitynę, witaminy z grupy B).
 
Warto jednak wiedzieć, że u psów bardzo aktywnych niskie temperatury mogą pomóc w oddawaniu ciepła wytwarzanego podczas wysiłku fizycznego do otoczenia. Wysiłek fizyczny w pewnym stopniu rekompensuje więc straty energii spowodowane przebywaniem na mrozie. Stąd też do karmienia psa aktywnego zimą zawsze należy podejść w sposób indywidualny – uwzględniając m.in. rodzaj uprawianej aktywności i temperaturę otoczenia. Jeśli zatem już podajemy pupilowi karmę dla psów aktywnych, zwykle nie powinniśmy znacznie zwiększać jej ilości zimą.
 
W zimowej diecie psów mało aktywnych i spędzających większość czasu w domowych pieleszach najczęściej nie ma potrzeby wprowadzania żadnych radykalnych zmian. Czasami, gdy zwierzak wyraźnie mniej czasu spędza na spacerach i zaczyna przybierać na wadze, można rozważyć zmniejszenie porcji pokarmowych. 
 
Przy układaniu zimowego jadłospisu dla psa powinniśmy uwzględnić również inne czynniki wpływające na jego zapotrzebowanie energetyczne, takie jak: wielkość, stan zdrowia, wiek i rodzaj okrywy włosowej. U psów ras małych, w podeszłym wieku, o wątłej budowie, bez podszerstka czy przewlekle chorych utrata energii na utrzymanie stałej temperatury jest większa. 
 
Bardzo ważna jest też obserwacja czworonoga, połączona ze stałym monitoringiem jego masy ciała. Jeśli zauważymy, że po modyfikacji diety zaczął przybierać na wadze, może to oznaczać, że podaż energii jest zbyt duża w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania organizmu. Wskazany jest wtedy powrót do wcześniejszego sposobu żywienia. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak karmić psa zimą, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub lekarzem weterynarii. 
 

Jak karmić aktywnego psa zimą?

Zimą dobrym pomysłem może być podawanie psu ciepłych posiłków. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia powinien być podawany w takiej formie. W przypadku mokrej karmy dobrze sprawdzi się jej podgrzewanie. Jeśli na co dzień karmimy pupila suchą karmą, możemy polać ją ciepłą wodą. Ciepłe posiłki ułatwiają psiakom znoszenie niskich temperatur. 
 
W przypadku aktywnych czworonogów szczególne znaczenie ma dostosowanie schematu karmienia do cyklu aktywności. Zaleca się, by psiak spożywał swoje posiłki minimum 2 godziny przed intensywnym wysiłkiem fizycznym lub 30 minut po zakończeniu aktywności.
 
W mroźne dni nie można zapominać również o zapewnieniu aktywnemu psu stałego dostępu do świeżej wody. Warto pamiętać, że woda pozostawiona w misce na mrozie szybko zamarza. Z tego względu warto dodać do niej łyżkę oleju lub smalcu – ograniczy to jej zamarzanie. Jeśli uprawiamy sport wraz z pupilem lub wybieramy się na dłuższy spacer, powinniśmy zabrać dla czworonoga ciepłą wodę w termosie. 
 


Ważne składniki w zimowej diecie aktywnych psów

Głównym źródłem energii dla psów zimą są tłuszcze. Zimowa dieta psów powinna obfitować przede wszystkim w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które umożliwiają zwierzakom efektywne odbudowanie i zmagazynowanie zapasów energii.
 
W zimowej diecie aktywnych psów warto zwrócić uwagę na białko. Pełnowartościowe białko, o wysokiej strawności, jest niezbędne do utrzymania gęstej, błyszczącej i zdrowej okrywy włosowej, która stanowi warstwę termoizolacyjną. 
 
Zimą powinniśmy zadbać też o wzmocnienie bariery lipidowej psiej skóry. Odpowiednie natłuszczenie skóry zabezpiecza sierść czworonoga przed wilgocią, a w konsekwencji ogranicza straty ciepła. Pozytywny wpływ na kondycję sierści psa zimą mają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Związki te dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i neuroochronne. Dobrym źródłem tych substancji może być np. olej z łososia, tran, olej z wiesiołka, olej lniany, olej z ogórecznika. Oleje można podawać psu jako dodatek do codziennych posiłków. Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po karmy bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (np. z rybami czy formułą na zdrową skórę i piękną sierść). 
 
Do diety psa zimą warto włączyć również substancje wspomagające odporność, np. beta-glukany, prebiotyki, przeciwutleniacze. Substancje te wzmocnią system immunologiczny czworonoga i zabezpieczą go przed sezonowymi infekcjami oraz przeziębieniami. 
 
Niezależnie od sposobu żywienia psa zimą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość podawanych pokarmów. Zadbajmy o to, by do miski czworonoga trafiały wyłącznie produkty odznaczające się wysoką wartością odżywczą i strawnością. Zimą wybierajmy pokarmy o wysokiej zawartości białka i tłuszczu.
 
 
Autorka: Marta Majewska
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.