Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota



Kot i rośliny doniczkowe w domu lub na balkonie to nie zawsze dobre połączenie. Wiele z nich jest bowiem niebezpiecznych i jeśli mruczek spróbuje ja zjeść (choćby tylko trochę podgryzał liście), może się to dla niego skończyć poważnym zatruciem, a w skrajnych przypadkach także śmiercią. Zdarzają się również rośliny teoretycznie bezpieczne dla kotów, ale niektóre pupile mają na nie uczulenie i też lepiej jest je trzymać z dala od tych czworonogów. Jeśli zatem planujemy przygarnąć pod nasz dach mruczka, sprawdźmy najpierw, czy nie mamy w domu roślin, które mogą mu poważnie zaszkodzić.
 

Trujące rośliny w domu – co z nimi zrobić?

Jeśli niektóre rośliny, które mamy w mieszkaniu, są na liście tych trujących, trzeba podjąć stanowcze kroki. Nie łudźmy się, że przestawienie ich wyżej załatwi sprawę. Mruczek, jeśli chce do czegoś dotrzeć, zrobi to i to bardzo szybko. Koty doskonale się wspinają po meblach, wysoko skaczą i mogą wcisnąć się w szczeliny, których nigdy nie uwzględnilibyśmy jako ewentualne przejścia. Postawienie rośliny kilka półek wyżej albo na lodówce niczego nie zmieni.
 
Co zatem zrobić, jeśli nie chcemy pozbywać się rośliny, a posiadamy w domu kota? W gruncie rzeczy nie mamy dużego pola manewru, bo mruczek dostanie się właściwie wszędzie. Jeżeli mamy ogród, możemy przesadzić roślinę i solidnie zabezpieczyć wokół siatką, na balkonie taki manewr będzie trudniejszy, nie wspominając o domowych parapetach. Trudno jest trzymać kwiatki pod szkłem, prawda? Zdecydowanie lepiej jest wówczas zdecydować się na sztuczne odpowiedniki, a te żywe oddać komuś, kto nie ma w domu zwierzaków. Jeśli natomiast już mamy kota, to po prostu kupujmy rośliny, które są mu przyjazne.


↓ LEGOWISKA DLA KOTA ↓
 
Dlaczego rośliny mogą być w ogóle trujące dla kotów? To naturalne mechanizmy obronne i w ten sposób przyroda zabezpiecza się… przed zjedzeniem właśnie. W kwiatach i krzewach mogą być obecne takie substancje jak glikozydy, alkaloidy czy saponimy.
 
Jeśli nasz mruczek się jednak zatruje, najważniejsze to w porę rozpoznać objawy i zabrać go do weterynarza. Wśród najczęstszych objawów zatrucia są:
 
  • biegunka
  • wymioty
  • ślinienie się
  • osłabienie
  • problemy z układem oddechowym
  • drgawki
  • ból brzucha i opuchnięcie
  • kłopoty z równowagą
  • drgawki
  • krew w kale
 
W skrajnych przypadkach dochodzi do zatrzymania akcji serca albo rozpadu wątroby, dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Jakie rośliny są bezpieczne dla kota i możemy nimi udekorować nasz dom? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo, zarówno wśród okazów doniczkowych, typowo domowych i balkonowych (albo nawet ogrodowych), jak i na przykład wśród roślin typu pnącza (które wyglądają bardzo widowiskowo).
 
Wśród roślin doniczkowych bezpiecznych dla kotów są:
  • juka
  • trzykrotka
  • doniczkowy bambus
  • niektóre palmy (chemadora – czyli palma koralowa oraz areka)
  • begonia królewska
  • asparagus
  • fiołek afrykański
  • zielistka
  • fitonia
  • nolina
 
Wolimy rośliny w formie pnączy? Wiele z nich jest bezpiecznych, wśród nich:
  • róża pnąca (tylko uwaga na kolce)
  • hoja
  • groszek pachnący (uwaga – nasiona mogą być trujące, zwłaszcza zjedzone w większej ilości)
 
Mamy ogród i chcemy ładnie go zaaranżować? Wśród roślin ogrodowych bezpiecznych dla mruczka są:
  • chabry
  • gerbery
  • astry
  • cynie
  • krwawnik pospolity
W ogrodzie warto też zasadzić różne zioła. Większość z nich jest bezpieczna dla kotów.
 

Dlaczego koty jedzą rośliny?

Choć mruczki są zdeklarowanymi mięsożercami, mają skłonności do podskubywania różnych roślin. To zupełnie naturalne i dotyczy właściwie każdego pupila. Dlaczego zatem koty jedzą zieleninę?
 
Po pierwsze, jedzenie roślin pomaga uzupełnić dietę o substancje mineralne, a często także niektóre witaminy. Czasami, jeśli nasz zwierzak zbyt często podjada rośliny, jest to sygnał, że w jego diecie brakuje jakichś składników odżywczych i warto urozmaicić menu.
 
Po drugie, mruczki jedzą rośliny, aby w ten sposób przeczyścić układ pokarmowy i pozbyć się z niego zalegających w jelitach lub żołądku kul włosowych. Podczas wylizywania się do układu trawiennego mruczka trafia mnóstwo sierści. Jeśli zwierzak ma dobry metabolizm, dużo ruchu i zdrową dietę, organizm sam pozbywa się tych kłaczków. Jeśli natomiast coś pójdzie nie tak albo włosów jest bardzo dużo, gromadzą się w układzie pokarmowym i zbijają w kule wraz z resztami jedzeniami. Efekt? Rosnący kłębek w jelitach, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich niedrożności. Aby do tego nie doprowadzić, futrzaki jedzą rośliny, bo działają jak miotełka, czyli pomagają pozbyć się takich kul włosowych. Nie bez powodu koty wymiotują po zjedzeniu roślin.
 
Mruczki wychodzące mogą poczęstować się trawą na spacerze. Te domowe mają pod łapą tylko nasze rośliny i naprawdę nie rozróżnią tych dobrych od trujących – to nasz obowiązek.

Trawa dla kota

Aby umożliwić mruczkowi podgryzanie bezpiecznej dla niego rośliny, warto kupić mu (lub posiać) specjalną trawę dla kotów. Dostaniemy ją w sklepach zoologicznych, my zapraszamy oczywiście do Kakadu.
 
Do wyboru mamy albo nasiona do samodzielnego wysiewu, albo od razu gotową trawę. Taka roślina ma same plusy: dobrze wpływa na pracę układu trawiennego i tym samym pomaga w pozbywaniu się kul włosowych, dostarcza składników odżywczych, jest źródłem błonnika, a czasami pomaga też walczyć z kocią nudą. Mruczki bowiem mogą podgryzać rośliny z braku lepszego zajęcia. Warto im kupić w związku z tym i trawę dla kotów, i zabawki.
 
Trawa dla kotów musi oczywiście pochodzić z dobrego źródła, być świeża i zielona. Nie stawiajmy jej na balkonie, zwłaszcza jeśli mieszkamy w centrum miasta, bo nasiąknie spalinami i innymi zanieczyszczeniami. Parapet okienny będzie o wiele lepszy. Taką trawę możemy hodować przez cały rok.

Autorka: Magdalena Dolata

 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.