Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Kamień nazębny u kota – profilaktyka



 
Problemy z zębami to nie tylko ludzka, ale również kocia bolączka. Choć uzębienie mruczących drapieżników znacznie różni się od naszego, zdarza się, że także domowe futrzaki muszą z powodu kamienia nazębnego udać się do dentysty. Na szczęście możemy skutecznie chronić naszego pupila przed problemami z zębami, dbając o higienę jego jamy ustnej. Jak czyścić kocie zęby? Jak zwalczyć kamień nazębny u kota?


Kamień nazębny u kota – przyczyny

Codziennie na zębach kotów odkłada się płytka nazębna zbudowana z bakterii, glikoprotein znajdujących się w ślinie i obumarłych komórek. Początkowo płytka nazębna jest miękka i łatwa do usunięcia. Z czasem dochodzi jednak do jej narastania, któremu towarzyszy namnażanie się bakterii. Gdy płytka nazębna ulegnie mineralizacji (za sprawą jonów wapniowych i fosforowych), dochodzi do rozwoju kamienia nazębnego. Kamień nazębny u kota jest twardy, nierówny i szorstki, niemożliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki. Najczęściej przybiera on postać jasnobrązowego lub szarego osadu – widocznego wzdłuż linii dziąseł. 
 
Kamień nazębny u kotów zwykle powstaje w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej lub diety utrudniającej naturalne oczyszczanie się zębów. Skłonność do odkładania się kamienia nazębnego u kotów wzrasta wraz z wiekiem. Szczególnie narażone na problemy z zębami są mruczki z wadami zgryzu i chorobami układu immunologicznego. 

 
↓ PRZYSMAKI BOGADENT DLA KOTA↓

Kamień nazębny u kota – objawy

Kamień nazębny u kota może prowadzić do kolejnych problemów. Działa on drażniąco na dziąsła, powoduje powstawanie stanów zapalnych w jamie ustnej, obluzowywanie się i wypadanie zębów, tworzenie się ropni. 
 
Niestety, kamień nazębny u kotów zwykle jest rozpoznawany, gdy problem jest już bardzo zaawansowany. Mruczek, który zmaga się z dolegliwościami w obrębie jamy ustnej, może zacząć intensywnie się ślinić, pocierać okolice pyszczka łapkami, z niechęcią podchodzić do miseczki z pokarmem, spożywać karmę w inny sposób niż zwykle lub rezygnować z jedzenia po jednym kęsie pożywienia. Często można też wyczuć nieprzyjemny zapach wydobywający się z jego pyszczka. Dodatkowo dziąsła kota stają się zaczerwienione i zaczynają krwawić. Niestety zdarza się, że kamień nazębny u kota prowadzi do chorób ogólnoustrojowych, które mogą objawiać się m.in. utratą apetytu, chudnięciem, wzmożonym pragnieniem czy wielomoczem.


Profilaktyka kamienia nazębnego u kota

O kocie zęby należy dbać już od wczesnej młodości zwierzaka. Dzięki temu można łatwo przyzwyczaić pupila do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i zahamować rozwój problemów już na samym początku. Higiena jamy ustnej musi stać się dla kota częścią codziennej rutyny. 
 
Istnieją dwie podstawowe formy oczyszczania kocich zębów: aktywna i pasywna. Higiena aktywna polega na regularnym czyszczeniu kocich zębów z osadu za pomocą szczoteczki i pasty. Uznawana jest za najskuteczniejszą metodę profilaktyki kamienia nazębnego u kotów. Wymaga jednak pewnej chęci do współpracy ze strony zwierzaka, dlatego u niektórych mruczków może być trudna do wdrożenia. Higiena pasywna to z kolei wszelkie działania (np. żywieniowe) wspomagające walkę z kamieniem nazębnym, a niewymagające bezpośredniej ingerencji w jamę ustną kota. Zwykle pełni ona jedynie funkcję dodatkową, ale w przypadku kotów, które nie akceptują szczotkowania zębów, może być podstawą profilaktyki dentystycznej. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie obu form higieny jamy ustnej. 
 
 
↓ PROFILAKTYKA ↓ 
 
Profilaktyka kamienia nazębnego u kota powinna składać się z kilku elementów: 
 
Szczotkowanie zębów kota
 
Płytka nazębna narasta już w ciągu 24 godzin od oczyszczenia zębów. W tym czasie można ją łatwo usunąć przy użyciu szczoteczki do zębów i pasty. Najlepiej szczotkować kocie zęby codziennie, ale jeśli mruczek źle znosi tego typu zabiegi, można ograniczyć ich częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przyzwyczaić pupila do mycia zębów. Trzeba robić to stopniowo. Najpierw warto przyzwyczaić pupila do dotyku okolic pyszczka, później do smaku pasty do zębów, a na zakończenie do manewrowania szczoteczką w pyszczku. 
 
Dla kota należy zakupić specjalną szczoteczkę – dostosowaną do rozmiaru i kształtu jego zębów. Dobrze sprawdzą się modele zakładane na palec lub wyposażone w dwie główki –umożliwiające jednoczesne czyszczenie powierzchni podniebiennej i językowej zębów. W przypadku szczególnie wrażliwych kotów zamiast szczoteczki można wypróbować miękki gazik. 
 
Do mycia kocich zębów nie należy nigdy stosować past przeznaczonych dla ludzi, zawierających fluor. Przeprowadzenie zabiegu ułatwią pasty z dodatkami smakowymi (np. wątróbką). Do mycia zębów kota możemy również wykorzystać żele i spraye – niektóre z nich nie wymagają szczotkowania, wystarczy jedynie nałożyć je na zęby. 
 
Przed przystąpienie do szczotkowania zębów, warto dać kotu odrobinę żelu/pasty do spróbowania, by mógł przyzwyczaić się do smaku preparatu. Ze szczególną uwagą należy oczyścić powierzchnię siekaczy i kłów, z których osad nie jest efektywnie ścierany w czasie jedzenia. Zęby kota powinniśmy szczotkować ruchem okrężnym, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni. 
 
Podawanie karm i przysmaków dentystycznych dla kotów
 
W profilaktyce kamienia nazębnego u kotów bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Gryzienie twardych przekąsek umożliwia mechaniczne ścieranie osadu z zębów. Z tego względu koty żywione głównie mokrymi pokarmami są szczególnie narażone na problemy z zębami. 
 
Aby wspomóc higienę jamy ustnej u kota, warto włączyć do jego diety przekąski dentystyczne. Pokarmy tego typu odznaczają się specjalną chropowatą teksturą i kształtem dostosowanym do kociego uzębienia. Wzbogacone są także substancjami czynnymi (np. polifosforanami, chlorofilem, zieloną herbatą, cynkiem), które w sposób biologiczny hamują powstawanie kamienia nazębnego i odświeżają oddech. 
 
Przysmaki dentystyczne dla kotów bardzo dobrze redukują osad na zębach przedtrzonowych i trzonowych. Jeśli nasz mruczek ma szczególną tendencję do tworzenia się kamienia nazębnego, możemy podawać mu też karmy pełnoporcjowe z formułą dentystyczną. 
 
Stosowanie płynów do higieny jamy ustnej dla kotów
 
Jeśli mruczek nie akceptuje czyszczenia zębów przy użyciu szczoteczki, warto podawać mu płyny/proszki do higieny jamy ustnej. Preparaty tego typu są łatwe w podawaniu – zwykle dolewa się je do wody lub dodaje do pokarmu. Zawierają m.in. wyciągi roślinne (odświeżające oddech), chlorheksydynę (redukującą stany zapalne) czy związki cynku i sodu (ograniczające mineralizację osadu nazębnego). 
 
Regularne przeglądy dentystyczne 
 
Niezależnie od tego, w jaki sposób pielęgnujemy zęby mruczka, nie możemy zaniedbywać regularnych przeglądów dentystycznych. Zaleca się kontrolować stan kocich zębów przynajmniej raz w roku. Kocich seniorów i zwierzęta predysponowane do problemów z zębami warto zabierać na kontrole uzębienia co pół roku. Należy też zwracać baczną uwagę na wszelkie symptomy mogące świadczyć o chorobach zębów i w razie potrzeby niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. 


Zwalczanie kamienia nazębnego u kotów

Jeśli u naszego mruczka pojawił się kamień nazębny, powinniśmy udać się na zabieg jego usunięcia w gabinecie weterynaryjnym. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu ogólnym, przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego. Przed zabiegiem wskazane jest wykonanie badań krwi, które pozwolą ocenić, czy narkoza będzie bezpieczna dla kota. Usuwanie kamienia nazębnego u kota czasami połączone jest z ekstrakcją chorych zębów. Po zabiegu powierzchnie zębów są polerowane. Sanacja jamy ustnej wiąże się z uwolnieniem bakterii znajdujących się w złogach, dlatego u zwierząt osłabionych lub przewlekle chorych zabieg ten wykonuje się w osłonie antybiotyków.
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.