Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Kot i dziecko – jak przygotować kota na przyjście noworodka?Bezbronny maluch w sidłach wyposażonego w ostre zęby i pazury drapieżnika – pojawienie się dziecka w domu zamieszkiwanym przez kota budzi obawy u większości przyszłych rodziców. Niepotrzebnie – mruczki na ogół całkiem dobrze dogadują się z dziećmi i mają wobec nich pokojowe zamiary. Warto jednak przygotować je do zmian, jakie niesie pojawienie się w domu dziecka. Co zrobić, aby kot i dziecko stworzyli przyjazną relację? Jak przygotować kota na przyjście na świat noworodka?

Odpowiednia socjalizacja – podstawa dobrych relacji między kotem i dzieckiem

Kocie nastawienie do ludzi i innych zwierzaków kształtuje się już w pierwszych tygodniach życia. U mruczków okres socjalizacji z przedstawicielami własnego gatunku i innych gatunków przypada na 2.-8. tydzień życia. W tym newralgicznym okresie każdy futrzak powinien mieć kontakt z osobami o różnych cechach wyglądu. Ważnym elementem socjalizacji jest także zapoznanie młodego mruczka z dziećmi. Przyjazne kontakty z maluchami na pierwszym etapie życia znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że kot będzie akceptował dzieci, gdy już podrośnie. O właściwą socjalizację mruczka powinien zadbać hodowca. Przy wyborze lub adopcji zwierzaka warto więc z dużą starannością wybierać hodowlę i spytać u źródła, jak przebiegała socjalizacja futrzaka. 

Jeśli nie wiemy nic o wczesnym etapie kociego życia, możemy spróbować przygotować kota na przybycie noworodka, organizując w domu spotkania ze znajomymi z dziećmi. Dobrym sposobem na ograniczenie lęku przed dziećmi u kota jest także odtwarzanie nagrań niemowlęcego płaczu połączone z serwowaniem smakołyków. W ten sposób można zbudować u mruczka pozytywne skojarzenia z dziecięcymi odgłosami. Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów, które boją się głośnych dźwięków.

Kot i dziecko – jak zaaranżować domowe otoczenie?

Poczucie bezpieczeństwa u kotów warunkowane jest przede wszystkim życiem w stabilnym, niezmiennym środowisku. Niestety – przybycie do domu nowego małego lokatora wiąże się z ogromnymi zmianami nie tylko dla młodych rodziców, ale również dla mruczącego pupila. Pojawienie się w domu dziecka sprawia, że kot jest nagle bombardowany całą masą nowych bodźców zapachowych, wzrokowych i słuchowych, a domowe otoczenie zmienia się nie do poznania za sprawą niemowlęcych akcesoriów. 

Aby ograniczyć niepokój u kota, wszystkie zmiany w domowym otoczeniu należy wprowadzać stopniowo, jeszcze zanim w domu pojawi się noworodek. Jeśli niezbędne jest przemeblowanie, najlepiej przeprowadzić je nie w ciągu jednego dnia, lecz kilku tygodni. Podobną zasadę warto zastosować przy zakupie dziecięcych akcesoriów. Kot powinien mieć możliwość zapoznania się ze wszystkimi niemowlęcymi akcesoriami (np. przewijakiem, łóżeczkiem, wózkiem) i pozostawienia na nich swoich śladów zapachowych. Warto więc pozwolić mu na swobodną eksplorację dziecięcego pokoiku. 

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓
 
 Kliknij, aby zobaczyć więcej zabawek dla kota KLIK »

 
Konieczność wygospodarowania miejsca na dziecięce akcesoria często wiąże się z ograniczeniem przestrzeni życiowej kota. Jest to problematyczne zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie rzeczy dziecka niejednokrotnie zostają ustawione w miejscach wypoczynku i aktywności kota lub na kocich szlakach komunikacyjnych. Dobrym pomysłem jest więc rozszerzenie kociej przestrzeni życiowej o półki, miejsca do wypoczynku i kryjówki usytuowane na wysokości. Tego typu miejsca przydadzą się także wtedy, gdy dziecko już znacznie raczkować. 
Niektóre koty lubią towarzyszyć młodym rodzicom podczas opieki nad noworodkiem. Warto pomyśleć o zamontowaniu półki dla mruczka, postawieniu drapaka lub położeniu dodatkowego legowiska w dziecięcym pokoju – dzięki temu zwierzak będzie mniej skłonny do korzystania z
niemowlęcych akcesoriów. 

Pojawienie się w domu noworodka – zmiany w opiece nad kotem

Przyjście na świat noworodka wymusza zmiany nie tylko w aranżacji kociego otoczenia, ale także w codziennym harmonogramie. Jeśli wraz z pojawieniem się w domu dziecka zrezygnujemy z ważnych dla kota rytuałów, zwierzak poczuje się odtrącony i zaniepokojony. Nie należy do tego dopuszczać. Warto postarać się utrzymać przynajmniej niektóre rytuały – np. wspólną zabawę czy głaskanie. Jednocześnie jeszcze przed porodem trzeba dokonać niezbędnych zmian w kocim planie dnia. Lepiej nieco ograniczyć interakcje z pupilem, ale zachować przewidywalny schemat aktywności, niż wprowadzać niepotrzebny chaos do kociego życia. 
 

↓ ŻWIRKI DLA KOTA ↓
 
 Kliknij, aby zobaczyć więcej żwirków dla kota KLIK »

 
Jeśli kotem do tej pory zajmowała się głównie przyszła mama, trzeba zaangażować w opiekę nad futrzakiem również inne osoby. Należy ponadto zachęcać mruczka do eksploracji otoczenia i samodzielnej aktywności łowieckiej. Pomóc mogą w tym zabawki interaktywne wypełnione przysmakami lub smakołyki porozkładane na półkach i schowane w domowych zakamarkach. 

Warto spróbować wypracować nowe sposoby interakcji ze zwierzakiem, które można będzie połączyć z opieką nad noworodkiem. Prawdopodobnie mruczek nie będzie mógł już do woli wylegiwać się na kolanach młodej mamy, ale raczej nic nie stanie na przeszkodzie, by wypoczywał lub bawił się w pobliżu swojej opiekunki i dziecka.

Jak ograniczyć u kota stres związany z przybyciem niemowlaka?

Przybycie do domu nowego lokatora jest dla kota źródłem sporego stresu. By zminimalizować negatywne emocje u zwierzaka, warto sięgnąć po syntetyczne kocie feromony frakcji F3. Można spryskać nimi m.in. dziecięce akcesoria. Dyfuzor z kocimi feromonami warto umieścić w pomieszczaniu, w którym kot będzie stykał się z noworodkiem. W walce ze stresem u kota pomóc mogą ponadto suplementy, przysmaki lub karmy z tryptofanem oraz obroża adaptacyjna z wyciągiem ziołowym (np. walerianą).

Jak zapoznać kota z dzieckiem?

Kot i dziecko muszą nauczyć się akceptować swoją obecność. Z tego względu nie należy ich od siebie separować. Jeszcze przed powrotem młodej mamy z noworodkiem ze szpitala, warto dać kotu do obwąchania niemowlęce ubranko lub kocyk. Zapoznanie zapachowe to początkowy etap budowania relacji kota i dziecka, który pozwala przełamać pierwsze bariery. Tuż po przybyciu noworodka kot musi mieć szansę jego zobaczenia i obwąchania oraz przywitania się ze swoją opiekunką. Warto zadbać o to, by powitanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Pozytywne interakcje kota z dzieckiem można nagradzać przysmakami lub głaskaniem. 

Większość mruczków dość szybko akceptuje obecność nowego członka rodziny. Nigdy nie należy jednak zmuszać kota do kontaktów z dzieckiem ani przebywania w niemowlęcym pokoiku, jeśli nie ma na to ochoty. 

Jeśli mruczek lubi przebywać w pobliżu niemowlaka, warto mieć zawsze w zanadrzu zabawkę (np. kocią wędkę, piłeczkę), którą można wykorzystać do odwrócenia uwagi zwierzaka. Warto sięgać po nią, gdy kot staje się wyraźnie podenerwowany lub próbuje wskoczyć do dziecięcego łóżeczka. W ten sposób można przerwać niepożądane zachowanie i skierować uwagę futrzaka na inne tory.
 

↓ GADŻETY DLA OPIEKUNA ↓
 
 Kliknij, aby zobaczyć więcej gadżetów dla opiekuna KLIK »

Kot i dziecko – środki bezpieczeństwa

Choć koty rzadko przejawiają agresję w stosunku do dzieci, czasami mogą zupełnie nieumyślnie wyrządzić im krzywdę. Jakie środki bezpieczeństwa warto zastosować, by kot i dziecko zgodnie egzystowali w jednym domu? Lepiej nie pozwalać mruczącemu pupilowi na spanie w dziecięcym łóżeczku. Ze względów bezpieczeństwa nie należy także pozostawiać kota z dzieckiem bez nadzoru. Starsze dzieci warto uczyć zasad prawidłowego obchodzenia się ze zwierzakami. Nie należy dopuszczać, by maluch ściskał kota i szarpał jego sierść. Warto demonstrować dzieciom, jak można bawić się ze zwierzakiem i go głaskać. Towarzystwo raczkujących dzieci dla kotów często jest dość uciążliwe. Z tego powodu każdy mruczek powinien dysponować miejscem odosobnienia z osłoniętą kryjówką (np. w formie budki), gdzie nie będzie niepokojony przez malucha. 
 
Jeśli w naszym domu mieszka kot i dziecko, nie możemy zaniedbywać profilaktyki zdrowotnej. Regularne odrobaczanie, odpchlenie i szczepienie mruczącego pupila pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych nie tylko u zwierzaka, ale również u jego małego towarzysza. 
 

↓ LEGOWISKA DLA KOTA ↓
 
« poprzednia archiwum
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Cats best +mata - baner boczny
 
Certech super benek - baner boczny
 
dr seidel kosmetyki skora wrazliwa baner boczny
 
Mars - dreamies - baner boczny
 
Co nas wyróżnia?

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2021

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.