Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu u psa?



Problemy z zębami to jedna z najczęstszych przypadłości domowych czworonogów. Coraz częściej dotykają one nie tylko psich seniorów, ale nawet czworonogi w kwiecie wieku. Na szczęście możemy im zaradzić, odpowiednio dbając o higienę jamy ustnej zwierzaków. Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu u psa? Co zrobić, by zęby pupila zawsze były zdrowe i białe?


Jak powstaje kamień nazębny u psa?

Kłopoty z zębami u psów zwykle rozwijają się powoli. Domowe czworonogi każdego dnia spożywają różnorodne pokarmy, których resztki mogą gromadzić się na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych. Na ich podłożu dochodzi do tworzenia się płytki nazębnej, czyli miękkiego, lepkiego osadu, przylegającego do powierzchni zębów. Płytka nazębna zbudowana jest z matrycy złożonej z białek i węglowodanów oraz bakterii zasiedlających jamę ustną. Osad ten można jednak dość łatwo usunąć w sposób mechaniczny (np. poprzez szczotkowanie). Jeśli jednak płytka nazębna nie jest regularnie usuwana, z czasem ulega mineralizacji i przekształceniu w kamień nazębny. Jest on widoczny na psich zębach jako twardy, żółtawy lub brązowy nalot. Kamieniowi nazębnemu u psa często towarzyszy stan zapalny dziąseł, obfite ślinienie się i nieprzyjemny zapach z pyska. Choroby przyzębia u psów mogą prowadzić do ubytków w uzębieniu, kłopotów z gryzieniem, powstawania ropni, a nawet rozwoju chorób ogólnoustrojowych.
 
Problemy z zębami obserwuje się u ponad 80% psów powyżej 3. roku życia. Szczególnie narażone na kamień nazębny są czworonogi w podeszłym wieku oraz psy ras małych i miniaturowych (np. maltańczyki, jamniki). Tworzeniu się kamienia nazębnego sprzyja także dieta bazująca na miękkich i lepkich pokarmach, niewymagających gryzienia.



Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu u psa?

Podstawą profilaktyki dentystycznej u psów jest regularne oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych i osadu.
 
Najbardziej efektywną metodą pielęgnacji zębów czworonogów jest czyszczenie ich przy pomocy szczoteczki i pasty do zębów. Zabieg ten najlepiej wykonywać codziennie – po ostatnim posiłku. Szczotkowanie zębów psa znacznie ułatwią nam odpowiednie akcesoria – szczoteczka nakładana na palec lub wyposażona w dwie główki (umożliwiająca jednoczesne wyczyszczenie powierzchni policzkowej i językowej/podniebiennej zębów). Do mycia zębów psa należy używać wyłącznie past lub żeli przeznaczonych dla zwierząt. Nie zawierają one niebezpiecznego dla zwierzaków fluoru. Warto sięgnąć po preparaty z dodatkami smakowymi, które ułatwią czworonogom ich zaakceptowanie. Szczotkowanie zębów pupila należy przeprowadzać ruchami okrężnymi, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Przyzwyczajenie pupila do mycia zębów zawsze powinno przebiegać stopniowo. Trening najlepiej zacząć już w okresie szczenięctwa – młode psiaki łatwiej akceptują wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.
 
Jeśli nasz pupil już na sam widok szczoteczki do zębów ucieka w najgłębszy kąt pokoju, do higieny jego jamy ustnej możemy wykorzystać preparaty w postaci proszku dosypywanego do wody lub pokarmu bądź sprayów rozpylanych na zęby. Znajdują się w nich substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym (m.in. chlorheksydyna, laktoperoksydaza). Aplikowanie tego typu specyfików jest łatwe i nie wywołuje u zwierzaków dyskomfortu.

W zapobieganiu kamieniowi nazębnemu u psa bardzo ważną rolę odgrywa higiena pasywna. Polega ona na podawaniu czworonogom przekąsek dentystycznych, pokarmów i zabawek do gryzienia, które wspomagają oczyszczanie zębów z osadu w sposób mechaniczny i biologiczny. Przysmaki dentystyczne i gryzaki dla psów charakteryzują się specyficzną strukturą i teksturą, dużą twardością oraz wyjątkowym kształtem. Zachęcają do długiego i intensywnego żucia, pobudzają wydzielanie śliny, wzmacniają mięśnie szczęki i żuchwy, poprawiają ukrwienie dziąseł. Przysmaki stomatologiczne zwykle zawierają też specjalne substancje czynne, które wspomagają higienę jamy ustnej. Znajdują się w nich m.in. polifosforany (wiążące wapń występujący w ślinie i ograniczające mineralizację płytki nazębnej), cynk (działający antybakteryjnie, przeciwdziałający powstawaniu kamienia nazębnego), ekstrakty roślinne (odświeżające jamę ustną, hamujące namnażanie się bakterii). W utrzymaniu zdrowych zębów u psa pomaga także podawanie suchej karmy, która wymaga rozgryzania i ściera osad znajdujący się na zębach. Granulki karmy powinny być na tyle duże, by podczas gryzienia stykały się z zębem na całej powierzchni. Jeśli nasz pupil jest szczególnie narażony na choroby zębów, warto pomyśleć o włączeniu do jego diety specjalnej karmy z formułą dentystyczną.
 
W profilaktyce stomatologicznej u psów nie można pominąć regularnych kontroli stanu zębów w gabinecie weterynaryjnym. Przynajmniej raz na pół roku należy wybrać się z psem na wizytę u lekarza weterynarii. Warto zwracać baczną uwagę na niepokojące symptomy występujące u pupila, które mogą mieć związek z chorobami zębów. Jeżeli zwierzak ma kłopoty z gryzieniem, niechętnie podchodzi do miski, rezygnuje z jedzenia już po jednym kęsie lub jego dziąsła krwawią, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
 

Co zrobić, jeśli pies ma kamień nazębny?

 Odpowiednia higiena psiej jamy ustnej znacząco zmniejsza ryzyko odkładania się kamienia nazębnego u czworonoga. Nie zawsze da się jednak całkowicie uniknąć problemów. Jeżeli nasz pies ma kamień nazębny, nie obejdzie się bez profesjonalnego oczyszczania jego zębów w gabinecie weterynaryjnym. Nie należy z tym zwlekać – problem będzie się z czasem pogłębiał. Zabieg wykonuje się przy użyciu ultradźwięków, w znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj trwa on kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Po usunięciu kamienia psie zęby są polerowane, by ograniczyć ponowne odkładanie się płytki nazębnej.

↓ PRODUKTY BOGADENT ↓
  
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.