Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak poznać że suka jest w ciąży?

Jak poznać, że suka jest w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży u suki nie są oczywiste i naprawdę łatwo je przegapić. Pewnie charakterystyczne zmiany, typowe dla tego stanu widać właściwie dopiero po kilku tygodniach. Na jakie oznaki zwracać uwagę, by poznać, że suczka jest w ciąży? Jak się nią opiekować i jakie badania wykonać, by upewnić się, że ani jej, ani szczeniętom nic nie zagraża? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.


Oznaki ciąży u suki – na co zwrócić uwagę?


Rozpoznanie ciąży u czworonoga nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Objawy nie pojawiają się od razu, a dopiero po około 4-5 tygodniach. Jednymi z pierwszych oznak, które mogą dać nam do myślenia są zmęczenie, brak apetytu oraz częste wymioty. W piątym tygodniu ciąży powoli pojawiają się też pierwsze zmiany wyglądzie zwierzaka. Suka może mieć nieco większy obwód brzucha w jego dolnej części oraz powiększone gruczoły mlekowe.

Charakterystyczny na tym etapie jest również iście wilczy apetyt. Wraz z rozwojem płodów organizm odczuwa większe zapotrzebowanie energetyczne, więc nasz pupilka zaczyna jeść za dwoje. Suka może też zachowywać się nieco inaczej. Typowe dla czworonogów w odmiennym stanie jest znoszenie zabawek do legowiska i wicie gniazda.


Kiedy suka może zajść w ciąże?


Suki są zdolne do rozmarzania, gdy tylko osiągną dojrzałość płciową. Wiele zależy tu od rasy i wielkości czworonoga, ale pierwsza cieczka pojawia się zazwyczaj między 7 a 12 miesiącem życia. Z kolei przedstawicielki psów ras olbrzymich mogą mieć pierwszą ruję dopiero około drugiego roku życia. Jeśli nie chcemy, by nasz suczka miała szczenięta, powinniśmy zawczasu pomyśleć o jej sterylizacji. Jeżeli jednak zależy nam na szczeniętach, nie dopuszczajmy jej do psa od razu przy pierwszej cieczce. Pamiętajmy, że młoda suka wciąż rozwija się fizycznie, a ciąża w tak młodym wieku mogłaby poważnie jej zaszkodzić lub skończyć poronieniem. Zanim zdecydujemy się na powiększenie hodowli, wykonajmy też komplet niezbędnych badań, by wykluczyć ewentualne wady genetyczne i upewnić się, że suka jest zdolna do rozrodu.

Ciąża u psa – jakie badania warto wykonać?


Niezależnie od rasy ciąża u czworonoga trwa zawsze około 63 dni. Pierwsze oznaki pojawiają się dopiero po kilku tygodniach, ale gdy tylko nabierzemy podejrzeń, że nasza pupilka może być w ciąży, powinniśmy zabrać ją do lecznicy na niezbędne badania. Analiza próbki krwi na określenie poziomu hormonów, takich jak progesteron i relaksyna potwierdzi nasze domysły.

Badanie USG można wykonywać już po 21 dniu ciąży, które potwierdzi czy ciąża jest żywa. Z kolei po około 27 dniach od zapłodnienia weterynarz będzie już potrafił wyczuć płody w badaniu palpacyjnym brzucha czworonoga. Dopiero w 45 dniu ciąży możemy poprosić lekarza o badanie RTG, które pomoże nam ustalić liczebność miotu. To, ile szczeniąt przyjdzie na świat, zależy w dużej mierze od rasy i wielkości naszego czworonoga. Mioty mniejszych psów liczą zwykle około 2-4 szczeniąt, natomiast przedstawicielki większych ras mogą mieć od 8 do nawet kilkunastu maluchów.


Karmienie i opieka nad suką w ciąży

Ciąża to trudny i wyczerpujący okres dla organizmu czworonoga, więc w tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o kwestię prawidłowego karmienia. Wymagania żywieniowe suki nie zmienią się przez pierwsze 3-4 tygodnie od zapłodnienia, ale po tym czasie należy już przestawić ją na karmę lepiej odpowiadającą nowym potrzebom jej organizmu.

Na rynku nie brakuje gotowych pokarmów opracowanych z myślą o sukach ciężarnych i karmiących, które doskonale spiszą się jako podstawa nowej diety. Ich skład opracowano tak, aby zaspokajały zapotrzebowanie energetyczne, a także dostarczały suce wszelkich składników niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania i zdrowego rozwoju płodów.

Sukę należy karmić kilka razy dziennie, częściej niż dotychczas, ale znacznie mniejszymi porcjami. Chodzi o to, by nie przekarmiać zwierzaka i nie dopuścić do dużego wzrostu wagi. Otyłość znacznie utrudnia przebieg porodu, a i zrzucenie zbędnych kilogramów po rozwiązaniu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Z tego samego powodu nie należy też ograniczać psu aktywności fizycznej. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nasza pupila czuje się dobrze, nie rezygnujmy z dłuższych spacerów. Oczywiście wysiłek nie może być zbyt intensywny, ale utrzymanie dobrej kondycji ma wpływ na przebieg porodu i zdrowie przyszłej mamy.

↓ KARMA DLA SUK W CIĄŻY ↓



Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Marissa Roseillier — istockphoto.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.