Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Rodzaje mięsa w karmach dla kota

Rodzaje mięsa w karmach dla kota

Na rynku dostępnych jest naprawdę mnóstwo różnych gatunków karm. Od różnorodności smaków i zapachów może nam się aż zakręcić w głowie. Nie wiemy, co warto wybrać, a co należy jednak omijać? Oczywiście najważniejsze kwestie to dopasowanie karmy do wieku, wagi, rasy oraz zapotrzebowań dietetycznych pupila. Innej diety potrzebują kocięta, zwierzaki w podeszłym wieku albo borykające się w różnymi przewlekłymi chorobami, jak na przykład kłopotami z nerkami czy wątrobą. W tym ostatnim przypadku będziemy zapewne potrzebowali karmy z linii weterynaryjnej, ale najpierw trzeba koniecznie skonsultować się z weterynarzem, bo tego typu produkt przypomina bardziej lek, a nie samo pożywienie i nie należy go serwować na własną rękę. Oprócz wszystkich powyższych czynników, wybierając karmę dla mruczka trzeba też koniecznie wziąć pod uwagę jego gust. Nie ma przecież żadnego sensu w kupowaniu produktu, który nie przypadnie mu do smaku. Zazwyczaj mija trochę czasu, zanim znajdziemy karmę idealną. Zanim zaczniemy kulinarne eksperymenty, warto trochę więcej wiedzieć o rodzajach mięsa w karmach dla kotów.


Mięso w diecie kota


Mruczki to zwierzęta zdecydowanie mięsożerne. Ich organizmy są przystosowane do pobierania energii przede wszystkim z białka pochodzenia zwierzęcego, a zatem właśnie z mięsa. Wynika to z diety ich przodków i dzikożyjących towarzyszy. Zwierzaki te polują i zjadają w całości gryzonie, małe ptaki, a także płazy czy gady. Spożywają zatem mięso wraz z narządami wewnętrznymi. W tych narządach, przede wszystkich w żołądku, mogą znajdować się roślinne pokarmy, ale w małych ilościach, stąd kocia dieta powinna być oparta nade wszystko na mięsie, podrobach, ale też rybach, będących cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Warzywa i owoce są źródłem witamin i minerałów, ale są to zdecydowanie dodatki, a nie bazowe produkty karmy. Mruczki nie potrzebują żadnych ziaren i zbóż, na które często reagują alergią, ponieważ tego typu białko roślinne nie jest dobrze tolerowane przez ich organizmy. W karmie musimy zatem szukać wysokiej zawartości mięsa, podrobów, przydadzą się także fragmenty kości i ścięgien, a także chrząstki, obecne w naturalnej diecie tych czworonogów, będące źródłem glukozaminy, chondroityny czy kolagenu. Dobra karmy dla mruczka zawiera także taurynę, czyli jeden z najważniejszych w diecie mruczka aminokwasów, który pupil może pozyskiwać wyłącznie z pożywienia. Mały dodatek warzyw i owoców wzbogaci dietę o kompleks witamin i minerałów.


Rodzaje mięsa w karmach dla kotów


Do karm stosuje się właściwie wszystkie rodzaje mięsa. Są specjalne karmy monobiałkowe, czyli oparte tylko o jedno źródło białka zwierzęcego oraz karmy wielobiałkowe, o wiele częściej spotykane na rynku. Jeśli obawiamy się, że nasz mruczek może mieć uczulenie na jakiś rodzaj mięsa, warto sięgnąć właśnie po karmy monobiałkowe, bo są zwyczajnie bezpieczniejsze i o wiele łatwiejsze przy stosowaniu diety eliminacyjnej. Jakie rodzaje mięsa możemy spotkać w karmach?

 Po pierwsze drób. Bardzo popularny jest kurczak, do tego lekkostrawny. Często znajdziemy go w karmach dla kociąt, ponieważ jest bardzo dobry dla ich delikatnych i wrażliwych układów pokarmowych. Z drobiu w karmach możemy znaleźć też mięso z indyka, uchodzące za bardziej wyrafinowane oraz kaczkę, znajdującą się głównie w produktach Premium i Super Premium.

↓ KARMY DLA KOTA Z DROBIEM ↓



Po drugie, w produktach dla mruczków często można znaleźć czerwone mięso, za które uchodzi wołowina i wieprzowina (choć prawdziwym czerwonym mięsem nie jest) oraz czasami dziczyzna. Wołowina zazwyczaj jest reklamowana jako mięso dla prawdziwych poszukiwaczy przygód i prawdziwych drapieżników. Z wieprzowiną z kolei trzeba ostrożnie, bo uchodzi za ciężkostrawną i dość tłustą. Nie serwujmy jej nigdy kotu w postaci surowej, bo może zawierać wiele niebezpiecznych dla jego zdrowia bakterii i pierwotniaków.

↓ KARMY DLA KOTA Z WOŁOWINĄ ↓



W wersjach de luxe zazwyczaj zamiast wołowiny i wieprzowiny znajdziemy delikatną cielęcinę oraz jagnięcinę (czyli mięso owcze). Z połączeniu z warzywami stanowi doskonałe i dosyć lekkostrawne danie, pełne wartości odżywczych. W karmach możemy też znaleźć dziczyznę, łosia albo nawet mięso renifera. Tego typu karmy uchodzą za dosyć ekstrawaganckie. Nasz mruczek na pewno chętnie skusi się na taki rarytas, choćby ze zwykłej ciekawości.

↓ KARMY DLA KOTA Z JAGNIĘCINĄ ↓



Osobnym rodzajem są karmy z owocami morza, które zazwyczaj zalicza się bardziej do ryb, ale na przykład produkt z rakami, homarami albo krewetkami warto potraktować także jako karmę z osobliwym i bardzo wartościowym rodzajem mięsa, choć nieco morskim.

↓ KARMY DLA KOTA Z RYBAMI ↓



Jak wybrać z takiego bogactwa najlepszą karmę dla naszego mruczka? Nie pozostaje nam nic innego jak eksperymenty. Warto podać pupilowi różne propozycje smakowe i zobaczyć, które lub która z nich najbardziej mu pasują i służą jego zdrowiu.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © annaav — istockphoto.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.