Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Kiedy kot dorasta?

Kiedy kot dorasta?

Przychodzi taki okres w życiu naszego mruczka, kiedy przestaje się już zachowywać jak maluch, a zaczyna dorastać. Zmienia się wówczas zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Między tymi okresami możemy też zaobserwować czas, kiedy futrzak jeszcze do końca nie jest dorosły, ale przestał już być dzieckiem - nazywamy to okresem nastoletniości (tak samo jak u ludzkich dzieci). Bywa, że jest to czas buntu i zmiennych zachowań. Kocie dorastanie jest całkowicie naturalnym procesem i wszystko, co mu towarzyszy również takie jest, więc nie ma powodu do niepokoju czy wręcz paniki. Z pewnością nie przeoczymy też tego okresu w życiu mruczka, bo to właśnie wtedy przejdzie on największą metamorfozę. Pamiętajmy również, że osiąganie kociej dorosłości nie dzieje się z dnia na dzień, to proces trwający nawet cały rok.


Dojrzałość fizyczna kotów


Formalnie mruczki rosną do ukończenia pierwszego roku życia. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej, nie wspominając już o tym, że wiele zależy od rasy, a zatem także rozmiarów docelowych naszej pociechy. Kocięta rosną i rozwijają się szybko w porównaniu choćby z ludzkimi dziećmi i największe zmiany w wyglądzie możemy zaobserwować dużo wcześniej niż przed upłynięciem roku. To zazwyczaj okres od dwóch do sześciu miesięcy. Mniejsze rasy kotów osiągają docelowy rozmiar szybciej niż te większe, jak na przykład mruczki rasy maine coon. Statystycznie najwięcej kociąt osiąga dorosły wygląd między dziewiątym, a dwunastym miesiącem życia. Wzrost nie zawsze jednak oznacza, że nasz duży mruczek wygląda jak dorosły futrzak, bowiem nadal może mieć bardzo młody wyraz pyszczka, dziecinne spojrzenie oraz oczywiście zachowanie. Z kolei mruczki dużych ras na osiągnięcie swoich wymiarów potrzebują nawet do czterech lat, co wyraźnie pokazuje różnicę, jaka może dzielić kocięta różnych ras.


Dojrzałość psychiczna i społeczna kotów


Pierwsze tygodnie życia to czas, kiedy maluch jest całkowicie zależny od mamy. Niesamodzielny, żywi się wyłącznie jej mlekiem i potrzebuje jej ciepła, aby prawidłowo funkcjonować. Kocia mam chroni, pielęgnuje sierść swojego dziecka, karmi i dba o kocią toaletę. Po upływie pierwszego miesiąca kociątko staje się jednak coraz bardziej samodzielne. To czas, kiedy możemy zacząć trening korzystania z kuwety. W diecie futrzaka pojawiają się też posiłki stałe, choć trzeba podawać małe porcje, a dosyć często, bo delikatny żołądek malucha nie poradzi sobie ze zbyt wielkim obciążeniem. Między pierwszym a drugim miesiącem życia kocie dziecko rozpiera mnóstwo energii, więc psoci, szaleje i bawi się na całego. To doskonały okres na budowanie pierwszych głębszych relacji z ludźmi, jak i innymi zwierzakami. Pupil zaczyna budować swoją dojrzałość społeczną, więc to doskonały moment na rozpoczęcie socjalizacji. W tym okresie utrwalają się też kocie nawyki, zwyczaje i wzory zachowań. Temperament, który teraz widać już w pełni, zostanie z nim na całe życie. Nasz mruczek zaczyna także dojrzewać psychicznie, choć proces ten będzie trwał jeszcze długo i może zakończyć się znacznie później niż osiągnięcie dorosłości w sensie fizycznym. Choć zachowania typowe dla kociąt zaczną zanikać, jeszcze długo będziemy oglądali łobuzerski błysk w oczach naszego podrośniętego pupila. Są też zwierzaki, które - jako że mają status dzieci do końca swojego życia, żyjąc pod naszym dachem - nigdy nie porzucą pewnych zachowań i zwyczajów charakterystycznych dla kociąt.

↓ KARMA DLA KOCIĄT ↓


Dojrzałość płciowa kotów


Dojrzałość płciową mruczek osiąga stosunkowo szybko, o wiele wcześniej niż dojrzałość fizyczną czy psychiczną. Pod względem hormonalnym nasze kocię jest dojrzałe jeszcze przed upływem pierwszego roku życia, a dokładnie w okresie od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia. Jeśli nie planujemy zwiększania kociej rodziny, to dobry okres na zabieg sterylizacji lub kastracji, bo organizm naszego malucha jest już gotowy na rodzenie dzieci lub ich płodzenie. Ponadto niewykastrowany samiec zacznie znaczyć swoje terytorium, a kotka rozpocznie koncerty miauczenia i dziwne tańce erotyczne na naszej podłodze. Hormony wpływają również na zachowanie, więc nasz mruczek może się stać bardziej żywiołowy i pełen temperamentu lub wręcz przeciwnie – spokojniejszy i bardziej chętny do przytulania i głaskania. Pamiętajmy też, że okres dojrzewania płciowego łączy się z okresem buntu i nieprzewidywalności. Kocię może stać się humorzaste i zmienne. Ustatkuje się nieco w okolicach drugiego roku życia. Mruczki poddane zabiegowi sterylizacji lub kastracji mogą się zachowywać trochę dziecięco przez resztę życia.

Pamiętajmy też, że dorastanie mruczka jest niepodzielnie powiązane ze zmianą diety. Kociak potrzebuje więcej kalorii i odmiennych składników odżywczych niż dorosły zwierzak. Zmiana karmy to obowiązek, nawet jeśli trzeba będzie trochę poszukać, zanim znajdziemy produkt pasujący naszemu pupilowi.

↓ KARMA DLA DOROSŁEGO KOTA ↓



Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: canva.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.