Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Co zrobić, gdy znajdziemy kanarka?

Co zrobić, gdy znajdziemy kanarka?

Kanarki to jedne z najpopularniejszych pierzastych pupili. Choć ptaki te doskonale odnajdują się w domowym otoczeniu, zdarza się, że wiedzione ciekawością wykorzystują nieuwagę właścicieli i rozpoczynają podróż w nieznane. Niestety, na skrzydlatych uciekinierów na wolności czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Nie można więc pozostawić ich bez pomocy. Co zrobić, gdy znajdziemy kanarka? Jak właściwie zaopiekować się ptakiem?
 

Jak złapać kanarka?


Kanarki to małe, ale bardzo rezolutne ptaki. Jeśli więc zaobserwujemy w otoczeniu nietypowego, egzotycznego gościa, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by go nie przestraszyć i nie stracić z pola widzenia. Zachowajmy spokój i unikajmy gwałtownych ruchów. Większość kanarków na próbę złapania zareaguje gwałtowną ucieczką. Jeżeli uciekinier się oddali, nie będziemy mogli mu pomóc, a jego szanse na przetrwanie znacząco spadną. Z tego względu należy dążyć do tego, aby pierzasty gość sam zechciał zostać w pobliżu. Aby zwabić kanarka do mieszkania, warto otworzyć okna i rozsypać trochę ziarna na parapecie lub balkonie. Jeśli jesteśmy właścicielami skrzydlatych podopiecznych, możemy przestawić ich klatkę bliżej okna. Być może kanarek zauważy pierzaste zwierzaki i do nich przyleci. Nieco inaczej należy postąpić z kanarkami, które są wyraźnie osłabione i mają problemy, by wzbić się w powietrze. Takie ptaki najłatwiej złapać bezpośrednio na podłożu. Aby nie było to dla nich zbyt stresujące, można nakryć je pudełkiem, kocem lub siatką i jak najszybciej przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami złapać kanarka, poprośmy o pomoc znajomych lub skontaktujmy się z ekopatrolem.

↓ KLATKA DLA KANARKA ↓

 

Jak zaopiekować się znalezionym kanarkiem?


Znaleziony kanarek potrzebuje przede wszystkim spokoju. Z dala od domu, w nowym otoczeniu, pierzasty zwierzak z pewnością czuje się zagubiony i przestraszony. Nie należy jeszcze potęgować jego lęku. Kanarka trzeba umieścić w wygodnej klatce. Nie musi ona być zbyt duża, jednak powinna umożliwiać zwierzakowi swobodne rozpościeranie skrzydeł i wykonywanie chociaż krótkich lotów. Klatkę warto umieścić w spokojnym, mało uczęszczanym pomieszczeniu, gdzie ptak nie będzie cały czas bombardowany nowymi bodźcami. Kanarkowi należy pozostawić trochę pożywienia i wody. Ptaka najlepiej karmić gotową mieszanką ziaren dla kanarków lub małych ptaków. Można podać też preparat multiwitaminowy, który doda zwierzakowi sił po ekstremalnych przeżyciach. Warto sprawdzić ogólną kondycję pierzastego gościa. Jeśli ciężko oddycha lub ma problemy z poruszaniem się, trzeba skonsultować się z weterynarzem. Zastanówmy się także, czy na pewno będziemy w stanie zapewnić znalezionemu kanarkowi należytą opieką. Jeżeli nie, poszukajmy dla niego tymczasowego domu. Skontaktujmy się z ptasim azylem lub pobliskimi hodowcami.


Jak odnaleźć właściciela kanarka?


Kanarki, które na co dzień przebywają w domowych pieleszach, nie są dobrze przystosowane do długich lotów. Jest więc mało prawdopodobne, że znaleziony ptak przybywa z daleka. Zapewne to mieszkaniec pobliskiego domu. Poszukiwania właściciela kanarka warto zatem rozpocząć od najbliższej okolicy. Popytajmy sąsiadów – może ktoś poszukuje swojej pierzastej zguby. Porozwieszajmy w otoczeniu informację o znalezionym zwierzaku. Jeżeli takie działania nie przyniosą rezultatu, przekażmy wiadomość o poszukiwaniu właściciela kanarka pobliskim lecznicom weterynaryjnym, policji lub straży miejskiej. Często w tych instytucjach szukają pomocy zrozpaczeni opiekunowi skrzydlatych uciekinierów. Skorzystajmy z mediów społecznościowych i poprośmy znajomych o udostępnienie informacji o zagubionym ptaku.

Pewną pomocą w identyfikacji właściciela kanarka może być znajdująca się na nodze ptaka obrączka. Powinno być umieszczone na niej oznaczenie hodowli, z której pochodzi zwierzak. Niewykluczone, że hodowca naprowadzi nas na trop opiekuna ptaka.
 

Czy można zatrzymać znalezionego kanarka?


Mijają kolejne dni poszukiwań. Coraz lepiej poznajemy nowego lokatora. Zaczynamy zachwycać się jego wokalnym talentem i przyjacielskim usposobieniem. Z każdym dniem coraz trudniej wyobrazić nam sobie, że pierzasty zwierzak miałby opuścić nasz dom. W naszej głowie zaczyna kiełkować myśl: „a gdyby tak zatrzymać znalezionego skrzydlatego towarzysza?”. Często to najlepsze rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że fakt znalezienia ptaka musimy zgłosić miejscowemu staroście. Dzięki temu unikniemy oskarżeń o przywłaszczenie sobie kanarka. Prawowitymi właścicielami ptaka staniemy się dopiero po upływie 2 lat od jego znalezienia. Do tego momentu wciąż musimy być gotowi na oddanie pierzastego zwierzaka jego pierwszemu opiekunowi.
 
↓ POKARMY DLA KANARKA ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Thomas Demarczyk — istockphoto.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.