Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak karmić jeża?

Jak karmić jeża?

Z pewnością w naszej pamięci zapisał się, i to już od najmłodszych lat, obraz jeża przenoszącego na swoim kolczastym grzbiecie rumiane jabłka. To jednak tylko sielski obrazek, który z rzeczywistością nie ma nic wspólnego, ponieważ jeże są zwierzakami potrzebującymi sporej ilości białka zwierzęcego, czyli przede wszystkim mięsa. Oczywiście nie pogardzą także jajkiem, owocami czy warzywami, jednak są to tylko dodatki do ich diety. Wielu właścicieli jeży albo miłośników tych stworzeń, którzy dokarmiają kolczaste pupile w ogródkach i parkach, decyduje się na wybór karmy dla kotów. Jest to dosyć dobre rozwiązanie żywieniowe, choć musimy pamiętać, że jeże lubią różnorodne menu, a poza samym jedzieniem bardzo potrzebują wody.


Ile jedzą jeże?


Jeże są zwierzakami stosunkowo małymi, więc i porcje żywieniowe nie powinny być zbyt duże. Niestety, bardzo łatwo jest przekarmić jeża, bo apetytu nie można mu odmówić. Długotrwałe przekarmianie może prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym do otłuszczania jelit oraz tłuszczowego zwyrodnienia wątroby. Maksymalna masa ciała dorosego osobnika nie powinna przekraczać 1200 gramów. Jeśli nasz pupil albo dokarmiany przyjaciel waży więcej, oznacza to poważne kłopoty i jest sygnałem alarmowym, że zwierzaka należy odchudzić. Jak często powinniśmy zatem karmić jeża? Najlepiej dwukrotnie. Ponieważ te kolczaste maluchy są stworzeniami nocnymi, właśnie po zapadnięciu zmroku budzą się do życia, są aktywne, polują i ucztują. Średniej wielkości jeż powinien zjadać mniej więcej siedemdziesiąt gramów pokarmu w ciągu dobry. Oczywiście młode jeże muszą jeść mniej, proporcjonalnie do masy swojego ciała. Z powodu nocnego trybu życia, miska z karmą powinna być udostpniana zwierzakowi pod wieczór. Zawsze możemy zostawić w niej także trochę w ciągu dnia, ale nie jest to czas, kiedy nasz pupil zechce pałaszować większe ilości pożywienia. Pamiętajmy również, że jeże karmiące młode potrzebują nieco więcej pokarmu (i bardziej kalorycznego), z kolei maluchy i zwierzaki chore albo dochądzące do siebie po różnych schorzeniach najlepiej poczują się jedząc częściej, za to mniejsze porcje. Wówczas karmienie trzy razy dziennie to dobry pomysł.

W czym podawać jeżom jedzenie?


Jeże nie są specjalnymi estetami i gnijące resztki pożywienia na brzegach miski z pewnością nie zniechęcą ich do posiłku, zatem to my, jako osoby dokarmiające albo wręcz właściciele musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za ich stan zdrowia i higienę kącika żywieniowego. Miskę należy czyścić po każdym posiłku, bo takie suche i gnijące resztki są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Nie chemy przecież, aby nasz pupil się pochorował albo zatruł. W czym najlepiej serwować jeżowi pożywienie? Przyda się porządna, stabilna miska, którą trudno jest przerwócić i która nie zniszczy się w krótkim okresie czasu. Możemy spokojnie korzystać z kociej miski – ważne, aby była wykonana z mocnego i ciążkiego materiału. Pamiętajmy też, aby brzegi miski nie okazały się zbyt wysokie, bo jeż sobie nie poradzi albo w przypływie desperacji wejdzie cały do miski i okropnie się ubrudzi. To samo dotyczy miski z wodą, która zawsze powinna znajdować się w kąciku żywieniowym jeża – jeśli okaże się zbyt podobna do brodzika, zwierzak z radością się w niej wykąpie, co w okresie jesienno-zimowym może się skończyć poważnym wychłodzeniem i przeziębieniem.

Co jedzą jeże?


Nasz jeż powinien (jako posiłek bazowy) spożywać przede wszystkim karmę. Na rynku dostępne są specjalne produkty dedykowane jeżom (na przykład marka Vitakraft ma takie specyfiki w swojej ofercie), ale nada się także karma dla kotów, a najlepiej dla kociąt, bo jest odpowiednio zbilansowana kalorycznie. Do gotowej karmy dobrze jest dodać łyżkę płatków owsianych oraz łyżkę oleju roślinnego. Jeż skusi się też na surowe mięso (wołowina jest doskonała, najlepiej zmielona), a także podsmażane (także wołowina, tylko nie wolno jej przyprawiać) albo gotowane (kurczak z dodatkiem marchewki powinien bardzo przypaść pupilowi do gustu). Jeże chętnie zjedzą też podroby, takie jak serca drobiowe, jak również żywy pokarm w postaci larw drewnojadów, mącznika czy nawet świerszczy. Doskonałym dodatkiem okaże się też jajko kurze lub przepiórcze w postaci surowej, gotowanej lub podsmażonej. Dobrze jest również raz na jakiś czas podać jeżowi suchą karmę, najlepiej taką dla kociąt. Suche granulki podczas gryzienia poradzą sobie z kamieniem nazębnym u zwierzaka. Nie zapominajmy też o dodatkach roślinnych, które należy traktować jako urozmaicenie codziennego menu. Dla jeży dobre okażą się orzeszki ziemne (ale muszą być bez soli i drobno pokruszone!), banan (pokrojony na małe kawałki), nasiona słonecznika, rodzynki, płatki owsiane, otręby pszenne i do tego oczywiście gotowana marchewka. Nie przesadzajmy z ilością roślinnych dodatków, bo jeże to zwierzaki zdecydowanie mięsożerne. W żadnym wypadku nie podawajmy im też mleka krowiego. Ich układ pokarmowy nie poradzi sobie ze strawieniem laktozy, co może prowadzić do bardzo bolesnych i zagrażających życiu zwierzaka wzdęć i nieżytów. Zawsze uzupełniajmy też wodę w misce z piciem, aby była świeża i czysta.

↓ KARMA DLA JEŻA ↓




Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Alexas_Fotos z Pixabay
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.