Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Co zrobić by woda w akwarium była czysta?


 
Jednym z najważniejszych obowiązków każdego akwarysty jest dbanie o czystość wody w zbiorniku. Zadbane akwarium z krystalicznie przejrzystą wodą stanowi nie tylko miłą ozdobę pomieszczenia, ale i doskonałe warunki do hodowli ryb oraz innych podwodnych stworzeń. Jak zadać o jakość wody w akwarium i co zrobić, gdy stanie się zielona lub mętna?


Dlaczego tak ważne jest utrzymanie czystej wody w akwarium?

 
Każdy, kto choć trochę interesuje się akwarystyką wie, jak trudnym i pracochłonnym zadaniem jest utrzymanie należytej jakości wody w zbiorniku. Musimy jednak pamiętać, że akwarium powinno zapewnić rybkom warunki podobne do tych, panujących w ich środowisku naturalnym. Kluczowe znaczenie ma tutaj przede wszystkim stworzenie i utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej, która ochroni organizmy przed glonami i pierwotniakami. Brudna, zmętniała czy zielonkawa woda jest sygnałem, że nie udało nam się utrzymać prawidłowego pH i flory bakteryjnej wody, co z kolei oznacza, że środowisko i życie naszych rybek są zagrożone.
 

Co oznacza mleczna lub zielona woda w akwarium?

 
Zaburzenie flory bakteryjnej wody może sprzyjać rozwojowi szkodliwych pierwotniaków. Gdy tak się dzieje, woda w akwarium przybiera mleczną barwę, co uniemożliwia obserwację rybek z zewnątrz, a co więcej – stanowi duże zagrożenie dla ich życia. Przyczyną takiego stanu żeby może być zanieczyszczenie filtra lub wymiana zbyt dużej ilości wody, co uniemożliwia zakwit oczyszczających ją bakterii. Inną przyczyną rozwoju pierwotniaków bywa podawanie rybkom zbyt dużej ilości pokarmu, który opada na dno i tam się rozkłada. Warto pamiętać, że pierwotniaki zabierają tlen rybom, a roślinom utrudniają dostęp do światła, co kończy się ich obumieraniem.
 
Kolejnym problemem, z którym możemy się spotkać jest tak zwany zakwit wody w akwarium, czyli nadmierny rozwój glonów. Woda przybiera wtedy charakterystyczną zielonkawą barwę. Przyczyną tego zjawiska może być zbyt duże zarybienie zbiornika, powodujące większe stężenie amoniaku, nieprawidłowe działanie filtra lub zbyt rzadka podmiana wody w zbiorniku.
 

Jaką rolę w akwarium pełni filtr?

 
Aby woda w akwarium była czysta i klarowna, powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w porządny filtr. Jego zadaniem jest oczyszczenie wody z wszelkich niepożądanych substancji, takich jak pozostałości pokarmu, glony, resztki roślin czy odchody ryb. 

 
Co więcej, na gąbce filtra znajdują się tak zwane bakterie nitryfikacyjne, odpowiadające za biologiczne oczyszczanie wody. Proces ten polega na przetwarzaniu toksycznych dla organizmów związków azotowych, w dużo mniej szkodliwe azotany. Musimy pamiętać, że ryby i rośliny to żywe organizmy, które tak jak wszystkie inne wytwarzają szkodliwe produkty przemiany materii, takie jak amoniak. Ich nagromadzenie w zbiorniku może sprawić, że woda zmieni swoją barwę i przestanie być klarowna. Zatem, aby utrzymać akwarium w należytym stanie i zapewnić organizmom właściwe warunki do życia, musimy zakupić właściwy filtr oraz pamiętać o jego pielęgnacji. Co jeszcze poza filtrem może nam pomóc?
 

Środki do czyszczenia wody w akwarium

 
Właściwie dobrany filtr to nieodłączny element pielęgnacji wody akwarium. Jednak poza nim samym równie ważna jest odpowiednia konserwacja filtra oraz usuwanie z niego zanieczyszczeń. Aby utrzymać dobrą jakość wody powinniśmy także przynajmniej raz w tygodniu podmienić pewną ilość wody z akwarium i usuwać muł z dna. To pozwoli rozrzedzić zanieczyszczenia i poprawić klarowność wody.
 
Z pierwotniakami i glonami możemy uporać się także stosując odpowiednie preparaty zakupione w sklepie zoologicznym. Do wyboru mamy między innymi środki biologiczne do zwalczania glonów oraz płyny klarujące wodę. Dzięki nim przywrócimy równowagę flory bakteryjnej w zbiorniku i poprawimy warunki życia organizmów.

 
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Dmytro Synelnychenko — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.