Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Oświetlenie ledowe do akwarium

 

Lampy ledowe to obecnie najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia do akwarium. Zapewniają one ciekawy efekt wizualny, a ze względu na zastosowaną technologię pozwalają znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jednak, aby oświetlenie tego rodzaju rzeczywiście spełniało swą funkcję, musi być dobrane odpowiednio do danego zbiornika. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie LED do akwarium?
 

Dlaczego potrzebujemy oświetlenia do akwarium?

 
Jeśli chcemy stworzyć piękne akwarium z bujną roślinnością i kilkoma gatunkami ryb, to właściwe oświetlenie zbiornika powinno być naszym priorytetem. Pamiętajmy, że światło ma ogromny wpływ na wzrost i rozwój organizmów zamieszkujących zbiornik. Rośliny wykorzystują światło do fotosyntezy i produkcji tlenu, od którego w dużej mierze zależy też aktywność ryb. Odpowiednia ilość oraz natężenie światła potrzebne są także z uwagi na samopoczucie zwierząt wodnych oraz możliwość utrzymania cyklu dnia i nocy, co zarówno dla kondycji ryb, jak i roślin jest niezwykle istotne.
 

Zalety oświetlenia ledowego do akwarium

 
Oświetlenie typu LED jest nieco droższe od tradycyjnych świetlówek, ale to jednorazowy wydatek, który w dodatku bardzo szybko się zwróci. Diody ledowe zużywają o połowę mniej energii niż świetlówki rtęciowe, więc korzystając z nich zmniejszymy wydatki na prąd, a przy okazji zadbamy o środowisko naturalne. Kolejną zaletą oświetlenia ledowego jest jego żywotność. Diody mogą z powodzeniem służyć nam przez kilka lat, podczas gdy wydajność zwykłych świetlówek już po roku spada o połowę.
 
Co więcej, lampy LED emitują fale świetlne o różnej długości, dzięki czemu są w stanie zapewnić odpowiednią ilość światła nawet najbardziej wymagającym organizmom. Dodatkowym atutem jest fakt, że oświetlenie tego rodzaju nie podnosi temperatury wody ani zawartości CO2. Zatem, jeśli chcemy cieszyć się dobrze oświetlonym i wyeksponowanym akwarium, to właśnie ledy będą najlepszym rozwiązaniem. 

 

Jak dobrać oświetlenie LED do zbiornika?

 
Oświetlenie ledowe należy dobrać przede wszystkim do wielkości zbiornika. Zasada jest tutaj bardzo prosta – im większe akwarium, tym więcej światła będzie nam potrzeba. W sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju oświetlenia, między innymi świetlówki i lamy ledowe, a także taśmy i moduły LED, o różnej mocy i sposobach montażu. Warto dodać, że ilość i moc lumenów w akwarium będzie zależała również od organizmów hodowanych w zbiorniku. Pamiętajmy, że rośliny uprawiane w akwarium niewiele różnią się od tych lądowych i podobnie jak one, potrzebują światła do prawidłowego wzrostu i fotosyntezy. 
 

Zasady oświetlania akwarium ledami

 
Warto wiedzieć, że światło w akwarium może spełniać kilka różnych funkcji, więc zawsze dobierajmy je w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jednak niezależnie od tego, jakie lampy wybierzemy, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, diod ledowych nie można narażać na zawilgocenie, bo to znacznie skraca ich żywotność. Po drugie, diodom należy zapewnić możliwość odprowadzania produkowanego przez nie ciepła. Najlepiej sprawdzą się więc lampy montowane na krawędzi akwarium. Zwracajmy też uwagę na informację o jej szczelności i systemie zabezpieczenia prze wilgocią oraz różnego rodzaju pyłami.
 

Jakie oświetlenie ledowe wybrać do akwarium?

 
Wybierając oświetlenie ledowe do akwarium warto też zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Są one niezwykle istotne, bo tylko odpowiednio dobrana ilość i moc lamp przyniesie oczekiwane rezultaty. W pierwszej kolejności, ustalmy jaką długość fali świetlnej zapewniają diody. To ważne ze względu na jakość fotosyntezy oraz ilość tlenu jaką będą mogły dostarczyć hodowane w zbiorniku rośliny. Następnie sprawdźmy współczynnik oddawania kolorów. Pamiętajmy, że zniekształcone barwy mogą zaszkodzić mieszkańcom akwarium, więc warto tu zasięgnąć porady fachowca. Warto zwrócić uwagę również na temperaturę i jasność emitowanego przez nie światła.

 

Tekst: Angelika Podgajna 
Zdjęcie: Zdjęcie: © Pavlo Vakhrushev — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.