Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu
Opieka nad szczeniętami 


Ten przewodnik jest zaprojektowany tak aby pomóc ci w zapewnieniu 
zdrowego i szczęśliwego życia twojemu zwierzakowi.

1. Początki
2. Prawidłowe żywienie
3. Znaczenie ćwiczeń i treningu 
4. Znaczenie dobrej pielęgnacji 
5. opieka weterynaryjna 



 1. Początki
Wporządku, teraz kiedy przyniosłeś do domu małego szczeniaka, zaczyna się nowy etap jego życia.

• IMIĘ
Młody szczeniak szybko nauczy się rozpoznawać fonetyczne brzmienie swojego imienia, ale musisz pamiętać, że szybciej się go nauczy jeżeli bedzie ono stosunkowo krótkie.

• IDENTYFIKACJA
Co roku gubią się tysiące psów więc identyfikacja jest koniecznością.
Na identyfikatorze przymocowanym do obroży lub kolczyku możesz umieścić swoje nazwisko i adres zamieszkania.
Możesz pomyśleć także o umieszczeniu mikrochipu. Informacje o chipach i o możliwościach ich wprowadzenia uzyskasz u swojego lekarza weterynarii.

• MISKA NA JEDZENIE I WODĘ
Zalecane są miski ceramiczne lub ze stali nierdzewnej. Powinny być trwałe i codziennie myte. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody.

• OBROŻA
Obroża powinna być ściśle dopasowana do szyi psa, ale w taki sposób żeby pomiędzy nią a ciało można było włożyć dwa palce. Należy luzować obrożę w miarę dorastania psa.

• DODATKI PIELĘGNACYJNE
Potrzebna będzie szczotka dla psów, oraz delikatny szampon. Zapytaj weterynarza o rodzaj szamponu i dobry obcinacz do pazurów.

• ZABAWKI
Zabawki do żucia pomogą powstrzymać twojego towarzysza przed uznaniem że meble lub buty nadają się do jedzenia.
Bądź ostrożny i nie kupuj zabawek przypominających przedmioty których nie chciał byś mu dać do zabawy np. buty. Związane sznury lub piłki świetnie nadają się do zabawy.
Unikaj zabaw zachęcających szczeniaka do walki z tobą.

• LEGOWISKO
Powinno być łatwe do czyszczenia oraz wygodne. Przez pierwszych kilka nocy mały szczeniak moze czuć się samotny i przestraszony.
Cicho grające radio lub tykanie zegara pomogą ukołysać go do snu.

• POJEMNIK DO TRANSPORTU ZWIERZĄT
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w pojemnik który łatwo umyć i który ma wyjmowane dno. Jest to najlepsza i zarazem najbezpieczniejsza metoda transportu psa.
Pojemnik może również służyć jako miejsce do spania.

• ZAPADKA
Jeśli pies może wychodzić do ogrodu, warto zamontować w drzwiach zapadkę, która zapewni mu całkowitą niezależność.
Na początku trzeba pokazać psu jak ma wychodzić na zewnątrz, i nagradzać go za każdym razem kiedy robi to samodzielnie. 



 2. Prawidłowe żywienie 
Pierwszy rok ma podstawowe znaczenie dla całego dalszego życia psa, co bezpośrednio wiąże się z podawaną karmą.


• SPOSÓB ŻYWIENIA
Sposób żywienia młodego szczeniaka będzie miał bezpośredni wpływ na jego wzrost i rozwój, dlatego tak ważne jest aby w pokarmie znajdowały się wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne i odżywcze.


• DLACZEGO MARKOWE KARMY ?
Odpowiedź jest prosta. Karmy klasy super premium są odpowiednio zbilansowane, zawierają najwyższej jakości składniki, bez zbędnych wypełniaczy.
Istotna jest strawność karmy oraz wysoka zawartość mięsa
odpowiadająca naturalnej diecie psa. Warto zwrócić uwagę na zawartość naturalnych przeciwutleniaczy oraz DHA wspomagających rozwój wzroku i mózgu, składników mineralnych i witamin wpływających na proces wzrostu, gęstą strukturę kostną i zdrowe zęby. 



 3. Znaczenie ćwiczeń i treningu 
Ogromne znaczenie dla twoich relacji z psem jest odpowiednio wczesne ustalenie zasad. Odpowiedni trening wzmacnia relacje między tobą a zwierzęciem.

• TRESURA SZCZENIĄT
Najlepszym sposobem treningu dla młodego psa jest szkolenie dla szczeniąt. Pomagają one właścicielom nauczyć szczeniaki reagowania na polecenia co pomaga je kontrolować.
Szczeniak będzie czuł się bezpieczniejszy i pewniejszy siebie, jeśli będzie wiedział czego od niego oczekujesz.
Twój lekarz weterynarii będzie wiedział gdzie można odbyć odpowiednie szkolenia, lub możliwe że twoja klinika sama je prowadzi.
Kiedy twój szczeniak wejdzie w okres buntu młodzieńczego (od ok. sześciu miesięcy do roku życia), potrzebne może być zapisanie go na szkolenia przypominające aby odzyskać kontrolę.

• PODSTAWOWA DYSCYPLINA
Bądź konsekwentny w tym co mówisz i robisz.
Pamiętaj że psy mają krótką pamięć
Poprawiaj szczeniaka kiedy jego zachowanie jest niewłaściwe, nagradzaj kiedy właściwe.
Nigdy nie uciekaj się do kar fizycznych.

• PRZEŁAMYWANIE ZŁYCH NAWYKÓW
Wiele problemów z zachowaniem jak obskakiwanie, warczenie, szczekanie lub gryzienie wynika po prostu ze złych nawyków którym można zapobiec poprzez odpowiednie szkolenie. Zapytaj lekarza weterynarii, tresera lub behawiorystę o wskazówki dotyczące prawidłowej tresury.

• DOMOWA TRESURA SZCZENIAKA
Domowe szkolenie zaczyna się od pierwszego dnia. Aby wyrobić przyzwyczajenia wyprowadzaj szczeniaka na dwór rano zaraz po przebudzeniu, po drzemce, natychmiast po jedzeniu i piciu oraz przed snem.
W ten sposób można wyszkolić prawie wszystkie szczeniaki w ciągu miesiąca. Konieczna jest konsekwencja ponieważ szczeniak szybko przyzwyczai się do stałych pór wychodzenia na dwór. 

• PRZYPADKI 
Jeśli szczeniakowi przydarzy się zmoczyć w domu, natychmiast wyprowadź go na dwór. Łagodna reprymenda zadziała tylko jeśli przyłapiesz go na gorącym uczynku (bedzie mógł skojarzyć czego dotyczy).

• ĆWICZENIA
Ćwiczenia sa istotne dla psychicznego i umysłowego zdrowia zwierzęcia. Utrzymanie formy zapobiega otyłości i związanych z nią zaburzeń zdrowia. Regularne ćwiczenia uczą też zachowań społecznych i zapobiegają złym nawykom. Szczeniaki uwielbiają ćwiczenia , ale pamiętaj aby nie przetrenować psiaka. Może to mieć negatywny wpływ na jego wzrost i rozwój.

 4. Znaczenie dobrej pielęgnacji
Zapewnienie szczeniakowi dobrej pielęgnacji pomaga w ogólnym utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Wykorzystaj ten czas na sprawdzenie ogólnego stanu sierści i skóry oraz ewentualnych inwazji pasożytów.

• CZESANIE
Narzędzia: szczotka lub grzebień dla psa.
Jak: czesz z włosem.
Jak często: raz w tygodniu (psy długowłose kilka razy w tygodniu).

• OBCINANIE PAZURÓW
Narzędzia: Obcinacz do pazurów dla psów.
Jak: Zapytaj lekarza weterynarii o wskazówki. Złe obcinanie pazurów może sprawić psu wiele bólu. Jeśli pies ma czarne pazury powierz ich obcinanie specjaliście. 
Jak często: w razie potrzeby.

• CZYSZCZENIE ZĘBÓW
Narzędzia: dostępne są szczotki i pasty dla psów. Nie używaj pasty dla ludzi, może ona podrażnić żołądek psa w razie połknięcia.
Na rynku dostępna jest także gama karm uzupełniających pomagających w zwalczaniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego.
Jak: Zapytaj swojego lekarza weterynarii o wskazówki dotyczące prawidłowej ochrony zębów.
Jak często: codziennie

• CZYSZCZENIE USZU
Narzędzia: waciki bawełniane oraz płyn do przemywania uszu. Nie należy stosować patyczków higienicznych.
Jak: O wskazówki możesz zapytać weterynarza.
Jak często: Około raz na tydzień, w zależności od tego jak szybko brudzą się uszy.

• KĄPIELE
Narzędzia: Delikatny szampon, ręcznik oraz cierpliwość.
Jak: Tak jak ci jest najwygodniej. Postaraj się jednak aby mydliny nie dostały się w okolice oczu.
Jak często: dwa, trzy razy w roku. Częste kąpiele mogą wysuszać skórę. 



 5. Opieka weterynaryjna
Twój kontakt z lekarzem weterynarii jest bardzo ważny. Jest on twoim najlepszym źródłem informacji.

• CO JEST NORMALNE ?
Oczy - powinny być błyszczące i przejrzyste. Jakiekolwiek wypływy w kącikach powinny być delikatnie usuwane zwilżoną gazą.
Uszy - powinny być czyste i pozbawione jakiejkolwiek wydzieliny lub przykrego zapachu. Problemy z uszami są dla psa bolesne i mogą być przyczyną utraty słuchu.
Nos - powinien być wilgotny i czysty. Bez wydzielin i uszkodzeń.
Jama ustna - Dziąsła powinny być różowe i zdrowe. Zęby powinny być czyste i pozbawione kamienia. Brzydki zapach związany jest ze złym stanem uzębienia. Sprawdź czy nie ma ran na faflach.
sierść - Powinna być błyszcząca i czysta.
Waga - Wykonaj test żebrowy: Dłonią skierowaną do dołu przeciągnij po boku wzdłuż kręgosłupa. Jeśli żebra nie są wyczuwalne szczeniak może mieć nadwagę co stanowi ryzyko dla zdrowia.

• PASOŻYTY I ZAPOBIEGANIE
Pchły, wszy i pasożyty jelitowe należą do najbardziej powszechnych pasożytów występujących u zwierząt. Niektóre z nich mogą przenosić poważne choroby zagrażające zdrowiu psa. (szczególnie młodego)

• PCHŁY
Pchły gryzą i żywią się krwią psów powodując podrażnienia i świąd. Może to prowadzić do takich dolegliwości jak: Pchle alergiczne zapalenie skóry, infekcje skórne, anemia, tasiemczyca.

• KLESZCZE
Kleszcze występują głównie w środowisku wiejskim i są znanymi nosicielami niebezpiecznych chorób. Dlatego potrzebne są środki skutecznie odstraszające kleszcze zanim te zdołają się przyczepić do skóry.
• PASOŻYTY WEWNĘTRZNE
Wiele szczeniąt rodzi się zarobaczone lub ulega infestacji po urodzeniu. Robaki takie jak nicienie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia,a a nawet życia szczeniąt. Tasiemce zwykle występują u szczeniąt kiedy ich matka ma pchły. Ważne jest aby regularnie odrobaczać psy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Lekarz weterynarii pomoże ustalić harmonogram odrobaczania, a także zaproponuje skuteczny środek.

• SZCZEPIENIA
Szczenięta powinny być szczepione począwszy od szóstego tygodnia.
Dzięki szczepieniom można kontrolować wiele z niebezpiecznych chorób takich jak: Nosówka, wirusowe zapalenie wątroby, Leptospiroza, Parwowiroza, Kaszel psiarniowy, Wścieklizna.

• KASTRACJA/STERYLIZACJA
Kastracja lub sterylizacja we wczesnym okresie życia pomaga ograniczyć problem nadmiernej populacji psów i niechcianych zwierząt. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały także, że sterylizacja ogranicza ryzyko występowania niektórych typów nowotworów. Dobrym pomysłem jest podawanie wysterylizowanemu psu karmy o niższej wartości energetycznej, jako iż takie psy mają skłonność do otyłości.

Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.