Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Karma hepatic dla psa



Choroby wątroby zdarzają się u psiaków niestety dosyć często. To jedna z podstawowych dolegliwości nie tylko ich układu pokarmowego, ale również całego organizmu. Problemy z funkcjonowaniem tego bardzo ważnego organu nie dają objawów od razu, więc regularne wizyty u weterynarza to obowiązek. Wątroba to narząd o wysokim stopniu umiejętności samoregeneracji, ale również organ, który bardzo późno zaczyna wysyłać niepokojące objawy – wtedy potrafi być już za późno na całkowite wyleczenie. Dlatego regularne badania i odwiedziny u lekarza są niezwykle ważne i naprawdę mogą uratować życie naszego pupila.

Rola wątroby w organizmie psa


Wątroba, to zarówno u ludzi, jak i u zwierzaków jeden z ważniejszych organów wewnętrznych. Należy do układu pokarmowego, ale jego rola wykracza znacznie poza wspomaganie trawienia oraz oczyszczenie organizmu z toksyn. Wątroba magazynuje, jak również „przerabia” produkty przemiany materii, odtruwa cały organizm, reguluje gospodarkę wodną, a nawet odpowiada za prawidłowe krążenie krwi. Jak zatem widać, awaria tego narządu prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, które nieleczone zazwyczaj kończą się śmiercią. Wątroba to jeden z ważniejszych punktów dowodzenia organizmu oraz fabryka i oczyszczalnia.


Problemy z wątrobą u psa


Kłopoty z wątrobą mogą pojawić się nagle, pod wpływem przebytej choroby albo narastających zmian nowotworowych. Częściej jednak powstają latami i są efektem fatalnej diety, zbyt długiego i częstego przyjmowania leków, kłopoty mogą też wywoływać pasożyty albo chroniczny stres. Psiaki najczęściej cierpią na marskość wątroby, jej otłuszczenie, zapalenie albo właśnie nowotwór. Z nowotworem walka jest najtrudniejsza, całą resztę da się spokojnie wyleczyć, o ile szybko i sprawnie podejmie się odpowiednie leczenie. Musimy pamiętać, że zazwyczaj najlepszym lekarstwem, poza przyjmowaniem specyfików farmakologicznych w głównym stadium choroby, jest oczywiście odpowiednia dieta. Należy jej przestrzegać rygorystycznie i często do końca życia. Kłopoty z wątrobą mają bowiem to do siebie, że potrafią powracać. W zasadzie każdy kudłacz jest narażony na zapalenie albo marskość wątroby, są jednak rasy, które mają do tego szczególnie predyspozycje. To zwłaszcza psiaki ras terier oraz yorkshire terier oraz oczywiście czworonogi wszystkich ras w podeszłym wieku.

Jakie objawy może dawać chora wątroba? To wymioty, biegunka, ospałość, ale też problemy z oddychaniem, skurcze, a nawet kłopoty z równowagą (niestety, są to objawy związane z wieloma różnymi chorobami). Typowymi, można powiedzieć – klasycznymi – objawami kłopotów z wątrobą jest charakterystyczne zażółcenie dziąseł i krwawienie oraz bardzo ciemny kał.

Dieta dla psów z chorą wątrobą


Pożywienie dla psiaka z chorą wątrobą powinno być przede wszystkim lekkostrawne. Nadwyrężona wątroba nie poradzi sobie z ciężkimi i do tego dużymi porcjami jedzenia. Karmimy pupila częściej, za to zmniejszonymi wagowo posiłkami. Musimy przede wszystkim uważać na tłuszcze, nawet te zdrowe, ponieważ bardzo obciążają wątrobę. Ostrożnie też z białkiem – trzeba nieco zminimalizować jego ilość. Węglowodany powinno się nieomal wycofać, zwłaszcza zaś cukry proste. Najbardziej szkodliwe ze wszystkiego są jednak konserwanty, barwniki, ulepszacze i cała ta chemia, którą znajdziemy w składzie niskich jakościowo karm.

↓ KARMY HEPATIC DLA PSÓW ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY ↓



Karmy hepatic dla psów


Karmy dla psów z chorą wątrobą (nazywane właśnie hepatic) znajdziemy w linii weterynaryjnej prawie każdej dobrej jakościowo firmy, produkującej jedzonko dla kudłaczy. To produkty wysoce specjalistyczne i nie wolno podawać ich jak zwyczajnej karmy. Przede wszystkim pilnujmy regularnych pór posiłków i nigdy nie obciążajmy wątroby pupila na noc, kiedy najbardziej potrzebna jest jej regeneracja. To samo dotyczy karmienia przed spacerem – zachowajmy dwie godziny odstępu. Zanim zdecydujemy się na samodzielne podawanie karmy, skontaktujmy się z weterynarzem. Nigdy nie przekraczajmy zalecanych dawek. Taka karma jest jak lekarstwo. Prawdopodobnie kudłacz będzie ją jadł kilka miesięcy, a potem lekarz każe nam stopniowo ją ograniczać i zgłaszać się z ulubieńcem na regularne kontrole. Jest duża szansa, że stan wątroby się poprawi i będzie można wrócić standardowego pożywienia, ale oczywiście nadal mamy obowiązek trzymać pupila na diecie. Kłopoty z wątrobą mogą nawracać i wówczas trzeba będzie znów powrócić do karmy weterynaryjnej. Są również takie produkty, które psiak będzie musiał jeść do końca życia. Dotyczy to zwłaszcza problemów z wątrobą wykrytych późno, na wyższym stopniu zaawansowania.

Co charakteryzuje taką specjalistyczną karmę hepatic? Ma przede wszystkim dużo błonnika. Nie tylko wspiera on trawienie, ale również pomaga usunąć amoniak i wiele innych toksyn. Do tego hamuje produkcję amoniaku w jelicie grubym. Ważne są także obniżone ilości niektórych pierwiastków, zwłaszcza miedzi (często odkłada się na ścianach wątroby, powodując poważne problemy), ale także sodu. Więcej przyda się natomiast cynku: neutralizuje amoniak i jako przeciwutleniacz wspomaga regenerację wątroby. Inne bardzo korzystne przeciwutleniacze to witamina E, C, tauryna i luteina. L-karnityna z kolei przyspiesza metabolizm tłuszczy, więc osłania chory narząd przed przeciążeniem.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.