Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Ile powinien jeść mały pies?



Czy potrzeby żywieniowe małego czworonoga różnią się od potrzeb psów dużych i olbrzymich? Oczywiście, że tak! Ich metabolizm jest dużo szybszy, a zapotrzebowanie energetyczne znacznie większe. W związku z tym porządna, dobrze zbilansowana karma to podstawa. Ale nie zapominajmy także o ustaleniu odpowiednich porcji oraz częstotliwości ich podawania. Ile jedzenia potrzebuje mały pies i jak często go karmić?

Dlaczego małe psy mają inne potrzeby żywieniowe?


Do małych ras psów zaliczają się czworonogi, których waga docelowa wynosi około 10-12kg. Osobną kategorię stanowią rasy miniaturowe, takie jak Chihuahua czy Rosyjski Toy, ważące nie więcej niż 4kg. Te małe zwierzaki różnią się od swoich większych kolegów budową anatomiczną, ale także fizjologią, co oczywiście bezpośrednio wpływa na ich potrzeby żywieniowe.

Co dokładnie wyróżnia małe psy? Przede wszystkim to, że dużo szybciej niż psy ras dużych i olbrzymich osiągają dojrzałość. Małe czworonogi uważa się za dorosłe już około 10, a najpóźniej 12 miesiąca życia. Ponadto drobniejsze zwierzaki mają wyższy metabolizm i po prostu szybciej trawią pokarm. Oznacza to, że mają nawet o 60% większe zapotrzebowanie energetycznie, niż psy o większych gabarytach.

Żywienie małych psów


Małe psy są żywiołowe i pełne energii. Starzeją się wolniej niż większe czworonogi, żyją dłużej i intensywniej. Jaka zatem powinna być karma dla drobnego pupila? Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór karm, dedykowanych wyłącznie psom należącym do ras małych i miniaturowych. Produkty te odznaczają się dużą zawartością dobrej jakości białka i tłuszczu zwierzęcego, będących głównym źródłem energii. Białko i wszystkie inne składniki muszą być lekkostrawne i łatwo przyswajalne przez organizm psa. Kaloryczność i wartość energetyczna karmy to jednak nie wszystko. Ważne są również składniki wspomagające trawienie i perystaltykę jelit oraz utrzymujące prawidłową florę bakteryjną wewnątrz przewodu pokarmowego.

↓ MISKI DLA PSÓW ↓



Ile jedzenia potrzebuje mały pies?


Trudno określić preferowaną wielkość porcji, która mogłaby odpowiadać potrzebom każdego małego czworonoga. Rasa, wielkość i waga pupila to tylko niektóre z czynników, wpływających na to, jaką ilość pokarmu powinniśmy mu podawać. Musimy wziąć pod uwagę także ogólny stan jego zdrowia, cechy osobnicze, a przede wszystkim tryb życia. Aktywny pies, lubiący ruch i zabawę na świeżym powietrzu potrzebuje większych porcji, niż zwierzak, który przez połowę dnia wyleguje się na kanapie.

Na opakowaniach karm dla psów zamieszcza się tabele, określające optymalną wielkość porcji jedzenia w zależności od wagi psa. To dobry punkt wyjściowy, pamiętajmy jednak, że proponowane dawki są orientacyjne, a przeważnie zawyżone. Powinniśmy zatem obserwować pupila i kontrolować jego wagę oraz sylwetkę. Jeśli zauważymy, że ulubieniec przybiera na wadze, zmniejszamy wielkość porcji. To bardzo ważne, ponieważ przekarmianie to prosta droga to nadwagi i otyłości, z którymi potem trudno sobie poradzić.


Jak często karmić małego psa?


Zdania na ten temat są dosyć podzielone. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że zdrowy, dorosły pies powinien jeść około 2 razy dziennie. Oczywiście na ostateczną częstotliwość karmienia pupila ma wpływ wiele zmiennych, takich jak aktywność psa czy jego cechy indywidualnie. Małe psy, których przewód pokarmowy w stosunku do wielkości ciała jest dosyć duży, potrafią przyjąć więcej jedzenia na raz. Niestety wiele z nich może mieć problem z przetrawieniem zbyt dużej ilości pokarmu. Dlatego też wielu hodowców decyduje się na podzielenie dziennej dawki karmy na 4, a niekiedy nawet 6 niewielkich porcji.

Prawidłowe żywienie to podstawowy element opieki nad każdym czworonogiem. Od tego czym i jak karmimy naszego ulubieńca zależy jego zdrowie, samopoczucie oraz długość życia. Nie wystarczy wybrać najlepszej czy najdroższej karmy na rynku. Trzeba też wiedzieć, jak ją podawać, aby niechcący nie wyrządzić pupilowi krzywdy. Pamiętajmy, by w razie wątpliwości zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii, który doradzi i ustali optymalne dawki jedzenia dla naszego zwierzaka. 

↓ KARMY DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓



Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.