Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Dlaczego psy gubią sierść i jak sobie z tym radzić?



Kilka słów o linieniu psa


Jeśli Twój pies ma delikatną sierść, jak yorkshire terrier, prawdopodobnie nie zauważasz oznak linienia w tak znacznym stopniu jak właściciele psów o większych skłonnościach do jej gubienia, takich jak owczarek niemiecki czy husky syberyjski. Jednak w rzeczywistości prawie wszystkie psy dzielą tę cechę.

Linienie jest normalnym zjawiskiem - psy zrzucają dojrzałe włosy, gdy wyrastają im nowe. W zależności od rasy, wytwarzają one w ciągu jednego roku od 60g do 180 g nowej sierści na kg masy ciała. Większość  psów w większym lub mniejszym  stopniu linieje przez cały rok, natomiast w okresie wiosennym oraz jesienią całkowicie zmieniają swoją okrywę włosową.

Wiosną, gdy dni stają się dłuższe, psy zrzucają swój „zimowy płaszcz“ i przywdziewają „letnią szatę“. Wydłużony czas działania światła słonecznego powoduje zwiększenie aktywności mieszków włosowych, które wówczas produkują i wymieniają włosy w znacznie szybszym tempie. Gdy zaś nadchodzi zima, psy zrzucają letnią szatę, by zrobić miejsce dla cieplejszej, zimowej sierści chroniącej je przed chłodem.


Cykl wzrostu włosa u psa


Jest to związane z cyklem wzrostu włosa, który składa się z następujących etapów: wzrostu, zastoju, odpoczynku i wypadania. Faza wzrostu charakteryzuje się tym, że w jej trakcie rosną nowe włosy aż do momentu fazy zastoju. Później następuje faza odpoczynku, w której włosy obumierają i są niezakorzenione, dzięki czemu można je w bardzo łatwy sposób wyczesać w trakcie szczotkowania. Ostatnia faza w cyklu rośnięcia włosa to wypadanie – w jej trakcie włosy wypadają, ale jednocześnie nowe włosy wchodzą w cykl wzrostu. Cykl wzrostu włosa zachodzi nieustannie, zatem linienie również jest zjawiskiem cyklicznym.  

↓ FURMINATOR DLA PSA DŁUGOWŁOSEGO ↓


Czynniki wpływające na proces linienia u psa


Oprócz naturalnych czynników wewnętrznych jak cykl wzrostu włosa u psa, na linienie wpływ mają również inne czynniki. Wśród nich należy wymienić:

- odżywianie: intensywność linienia zależy od jakości diety zwierzęcia. W przypadku niewłaściwego odżywiania, może zachodzić nadmierne linienie na całej powierzchni ciała psa, szczególnie na grzbiecie  i udach gdzie cykl rośnięcia mieszków włosowych jest krótszy. Jeśli zwierzę przyjmuje w pokarmie niewystarczającą ilość białka, jego sierść staje się łamliwa, szybko wypada i ma odrasta w bardzo wolnym tempie. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać psu pokarm wysokiej jakości, zawierający odpowiedni poziom białka, a także kwasów omega-6, omega-3, witamin i minerałów,

- styl życia: intensywność linienia zależy od tego czy zwierzę przebywa na stałe w domu czy mieszka na zewnątrz, co ma bezpośredni związek z długością trwania dnia.  Psy, które przebywają w domu linieją przez cały rok, a te, które na stałe mieszkają na dworze, linieją na wiosnę i jesienią,

- rasa: rasa ma bezpośredni wpływ na proces i intensywność linienia. Najintensywniej linieją rasy posiadające gęsty podszerstek takie jak np. owczarek niemiecki czy akita. Natomiast u ras posiadających długą, jedwabistą sierść bez podszerstka, takich jak york czy maltańczyk, linienie jest praktycznie znikome,

- hormony: wpływ hormonów na proces linienia można podać na przykładzie rui oraz ciąży. Suki linieją po okresie rui, a także w przypadku ciąży, od 5 do 12 tygodni po urodzeniu, właśnie ze względu na zmiany w poziomie hormonów.

- stres: nadmierne linienie może być również spowodowane wszelkimi stresującymi sytuacjami dla zwierzęcia. Mogą to być takie czynniki jak strach, nuda, hałas, ból lub rozstanie z opiekunem. W takich sytuacjach są wydzielane hormony stresu, wywołujące reakcję linienia. W najgorszym wypadku, gdy sytuacje stresowe występują regularnie, proces wypadania sierści jest coraz bardziej intensywny, szczególnie na tylnych łapach i na tułowiu.

- kąpiele: jeżeli zbyt często kąpiemy naszego pupila, może to powodować wysuszenie ochronnej warstwy sierści skutkując nadmiernym linieniem.     
 
↓ FURMINATOR DLA PSA KRÓTKOWŁOSEGO ↓


Jak radzić sobie z linieniem u psa?


Mimo że nie można zatrzymać naturalnego cyklu linienia u psa, regularna pielęgnacja i szczotkowanie mogą zmniejszyć ilość sierści w domu, samochodzie czy na ubraniach. Jednak zwykłe szczotki nie radzą sobie tak dobrze z wyczesywaniem martwej sierści, ponieważ nie są do tego przystosowane. Warto zaopatrzyć się w specjalne urządzanie do wyczesywania sierści i podszerstka Furminator, które pomaga pozbyć się martwej sierści w bezpieczny i skuteczny sposób. Produkt ten posiada stalowe ostrze zaprojektowane w taki sposób, aby w bezpieczny sposób usuwać martwy włos i podszerstek, nie uszkadzając skóry ani sierści.

Narzędzie FURminator jest polecane dla wszystkich ras psów, które posiadają podszerstek i które linieją. Na video można zobaczyć jak działa Furminator:

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.