Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Ściółka dla chomika



Ściółka to nieodłączny element klatki każdego chomika, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Nieco mniej oczywiste jest to, jaki rodzaj podłoża sprawdzi się najlepiej. Ściółka powinna zapewniać gryzoniowi wygodę, a także możliwość swobodnego zakopania się w niej. Te sympatyczne zwierzaki wprost uwielbiają kopać norki i tunele, które w naturalnym środowisku byłyby ich schronieniem. Również gryzoń żyjący w klatce powinien mieć możliwość realizowania swoich instynktownych potrzeb.

Jaka powinna być ściółka dla chomika?


Chomiki to gryzonie, które w naturalnych warunkach żyją w wydrążonych pod ziemią norach i tunelach. W nich śpią, wydają na świat młode i gromadzą zapasy pożywienia. Można powiedzieć, że większość chomiczego życia toczy się pod ziemią, ponieważ to właśnie tam gryzonie czują się najbezpieczniej. Chomiki nie zatraciły tych naturalnych potrzeb, nawet po tylu latach mieszkania w klatkach i wiwariach. W trosce o ich komfort warto zatroszczyć się o to, aby pomieszczenie w którym żyją zapewniało im wszystko czego potrzebują. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego podłoża do klatki.

Jaka ściółka dla chomika będzie odpowiednia? Przede wszystkim podłoże musi dawać możliwość swobodnego kopania, drążenia tuneli i zagrzebania się w nim. Ściółka powinna być też odpowiednio miękka, by nie ranić delikatnych łapek gryzonia. Równie ważne jest to, w jakim stopniu ściółka absorbuje wilgoć. Warto pamiętać, że chomiki lubią podgryzać różne rzeczy, wybierajmy zatem podłoża nietoksyczne i nietrujące dla naszych podopiecznych.


Rodzaje ściółek dla chomika


W sklepach zoologicznych znajdziemy kilka rodzajów ściółek dla chomików. Przed dokonaniem wyboru warto dowiedzieć się czegoś więcej o właściwościach poszczególnych podłoży.

Trociny

To chyba najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj ściółki dla gryzoni. Największą zaletą trocin drzewnych jest to, że są miękkie, a wiec niegroźne dla drobnych, chomiczych łapek. Gryzoń z łatwością zagrzebie się w nich i stworzy sobie wygodne legowisko. Grubo ciosane wióry są nietoksyczne i nie pylą się. Niestety te drobniejsze mogą być mniej chłonne, a co więcej mogą powodować alergię. I to nie tylko u chomika, ale również u nas. Na rynku znajdziemy też trociny zapachowe, na przykład o świeżym cytrynowym aromacie. Ich plusem jest to, że faktycznie zapewniają miłą woń, ale mogą nie odpowiadać chomikom, które to lubią oznaczać swoje terytorium, a ich własny zapach daje im poczucie bezpieczeństwa.



Granulat


W sklepach zoologicznych znajdziemy również różnego rodzaju granulaty, przeznaczone specjalnie dla chomików. Produkuje się je ze sprasowanych trocin. Ich zaletą jest to, że doskonale pochłaniają płyny oraz nieprzyjemne zapachy. Granulat nie jest toksyczny i nie pyli się, więc nie powoduje alergii u pupila. Nawet podgryzanie granulek nie zaszkodzi chomikowi.



Sianko

Wieli właścicieli używa słomy jako ściółki. Doświadczeni hodowcy wiedzą jednak, że siano bardziej nadaje się jako dodatkowy pokarm, ewentualnie element uzupełniający dla innego rodzaju ściółki. Nawet najlepszej jakości słoma nie jest na tyle miękka, by chomik mógł w niej swobodnie kopać. Ostre łodygi mogą ranić jego łapki. Co więcej sianko nienajlepiej pochłania wilgoć, co może sprzyjać rozwojowi bakterii wewnątrz klatki. Słomę można wykorzystać jako element do budowy domku dla chomika lub jego podstawy. Na rynku dostępne są też granulki zrobione ze sprasowanej słomy, które dużo lepiej pochłaniają wilgoć. Niestety wiele chomików próbuje je podjadać, co często skutkuje poważnymi problemami z przewodem pokarmowym.



Ile ściółki w klatce?

Odpowiedź jest bardzo prosta: jak najwięcej. Jak już wspomniano chomiki uwielbiają zagrzebywać się w ściółce i warto dać im taką możliwość. Minimalna warstwa ściółki to około 7-10cm, a wielu hodowców upiera się, że idealne podłoże powinno mieć co najmniej 20cm. Krótko mówiąc im więcej, tym lepiej. Dzięki tak grubej warstwie gryzonie będą mogły kopać do woli i drążyć przytulne norki.

Jedyny problem na drodze do szczęścia naszych gryzoni stanowią klatki. Niestety większość z nich nie posiada aż tak głębokich kuwet. Wielu właścicieli radzi sobie z tym wykorzystując akwaria, które można urządzić równie wygodnie jak klatki i nasypać do nich dowolną ilość ściółki.

O czym pamiętać wybierając ściółkę dla chomika?


Liczy się przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo naszego pupila. Warto uważnie poobserwować zachowanie gryzonia, jeśli zauważymy, że niechętnie kopie w ściółce lub kicha, może to znaczyć, że podłoże jest niewygodne albo wywołuje u niego alergię.

Zdarza się, że początkujący, niedoświadczeni właścicieli sięgają po ściółki nie przeznaczone dla chomików, na przykład żwirki bentonitowe czy silikonowe. Pamiętajmy, że produkty dedykowane kotom mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla drobnych gryzoni. Granulki są zbyt twarde, by chomik mógł w nich kopać. Żwirek bentonitowy tworzy grudy pod wpływem wilgoci, a silikonowy skleja się. Natomiast zjedzenie któregoś z nich przez chomika, może nawet skończyć się śmiercią gryzonia.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.