Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak długo żyją szczury?



Szczury to jedne z tych domowych pupili, które potrafią wzbudzić co u poniektórych niemałe kontrowersje. Wiele osób nie wyobraża sobie, by z gryzoniami tymi żyć pod jednym dachem. Z drugiej strony jednak zwierzaki te posiadają też wielu wielbicieli. Udomowione szczury to prawdziwie inteligentne, przyjazne, czyste i spokojne stworzenia, do których niezwykle łatwo jest się przywiązać. Ku rozpaczy swych właścicieli nie są one jednak tak długowieczne, jak psy czy koty.


Czym różnią się od siebie szczury dzikie i domowe?


Szczur śniady i wędrowny to dwa najpopularniejsze gatunki tego nieszczycącego się zbyt chlubną opinią gryzonia. Zwierzaki te od wieków towarzyszą człowiekowi, od wieków uchodzą też za niezwykle szkodliwe stworzenia. Dziko żyjące szczury grasują blisko siedzib ludzkich. Niszczą  zbiory, domowe sprzęty oraz przenoszą wiele groźnych chorób.

Szczur stał się zwierzakiem domowym stosunkowo niedawno, na przełomie XVIII i XIX wieku. Hodowlą jego początkowo zajmowali się głównie szczurołapy – ludzie trudniący się odławianiem tych gryzoni. Dzisiejsze szczury domowe wywodzą się od szczurów wędrownych,  jednak znacznie różnią się od swych żyjących na wolności przodków. Tak jak i inni udomowieni pupile, tak i szczury przez lata poddawane były odpowiedniej selekcji. Obecnie pod względem charakteru pewnie bliżej im do chomików i świnek morskich. Warto również zaznaczyć, szczury znacznie przewyższają inteligencją inne domowe gryzonie.

Jak długo żyją szczury dzikie i domowe?

Szczury nie cieszą się za specjalnie długim życiem. W naturalnym środowisku mają wiele wrogów.
Czyhają na nie jastrzębie, lisy i sowy, a to tak naprawdę dopiero początek całkiem pokaźnej listy. Dodatkowo, te dziko żyjące gryzonie, zatroszczyć muszą się o schronienie, pożywienie i wodę. Borykają się też one z rozmaitymi chorobami. Narażone na tak wiele niebezpieczeństw i niedogodności szczury żyją zazwyczaj rok, góra dwa lata.



Szczury domowe egzystują w spokojniejszych warunkach i bezpieczniejszym dla nich środowisku. Stąd i żywot ich jest nieco dłuższy od tego, który w udziale przypada ich dziko żyjącym kuzynom. Średnia wieku tych domowych pupili wynosi zazwyczaj 2-3 lata. Niektóre osobniki o dobrym zdrowiu żyć potrafią rok czy dwa dłużej.


Dobre geny, a długość szczurzego życia


Geny zawsze znacząco wpływają na zdrowie i długość życia. W przypadku szczurów warto więc zwrócić uwagę na hodowlę, z jakiej pochodzi nasz zwierzak. Tam, gdzie w grę wchodzi reprodukcja na masową skalę, nikt nie przejmuje się doborem krzyżujących się ze sobą osobników. Inaczej sytuacja ta wygląda w małym typowo hobbistycznym chowie. Wówczas na rodziców wybiera się zwierzaki z prawdziwie długowiecznych linii.

Jak zadbać o dobre zdrowie i długie życie pupila?


Nawet świetne geny na nic się zdadzą, gdy naszemu milusińskiemu nie zapewnimy dobrych warunków do życia. Szczur to niezwykle mądry i ciekawski zwierzak. Potrzebuje on nieco wyzwań i sporej dawki ruchu. Klatka zwierzaka jest jego domem, nie może jednak być zarazem całym jego światem. Nasz maluch nie będzie czuł się dobrze, siedząc w niej zamknięty i poza szczebelki nie wyściubiając nosa. Lokum zwierzaka powinno być przestronne, czyste i zapewniające należytą cyrkulację powietrza. Kolejnym niezwykle istotnym punktem jest również odpowiednia dieta. Należycie zbilansowane posiłki to połowa sukcesu. Warto też zwracać uwagę na to, by nie przekarmiać zwierzaka. Otyłość również u szczurów wywołuje wiele zdrowotnych problemów. Doprowadzić może ona m.in. do nadmiernego obciążenia stawów, układu oddechowego i krążenia.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.