Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Co zrobić, gdy dostaniemy alergii na kota?



Uczulenie na kota, to jedna z najczęściej spotykanych odmian alergii. Jej objawy mogą być prawdziwym utrapieniem, a nawet poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka. Niestety zdarza się, że perspektywa pożegnania z ukochanym pupilem to prawdziwy dramat dla przywiązanego właściciela. Czy są sposoby na złagodzenie objawów alergii? Jak sobie z nią poradzić?

Dlaczego kot uczula?

Powszechnie uważa się, że to sierść kota jest główną przyczyną uczulenia. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę, alergię powoduje białko Fel D1, znajdujące się w ślinie kota oraz wydzielinie z gruczołów łojowych. Koty to zwierzęta dbające o czystość, poświęcające wiele czasu na drobiazgową pielęgnację swego futerka. Podczas codziennego wylizywania sierści, pozostawiają na niej resztki śliny – czyli źródło uczulenia. Alergeny roznoszą się po mieszkaniu wraz z wypadającymi kocimi włosami, zalegając na dywanach i meblach.


Jakie są objawy alergii na kota?


Najczęstszymi objawami alergii na kota są katar, kichanie oraz łzawienie z oczu. Bardzo często pojawiają się także wysypka lub czerwone plamy na skórze, a także uporczywe swędzenie twarzy i rąk.

Niestety czasem dają o sobie znać również poważniejsze dolegliwości, takie jak trudności z oddychaniem. Żadnych objawów alergii nie wolno lekceważyć, nawet jeśli początkowo wydają się niegroźne. Nieleczona alergia może prowadzić do powikłań i poważnych zaburzeń układu oddechowego, na przykład astmy.

Do reakcji alergicznej dochodzi nie tylko podczas bezpośredniego kontaktu z kotem. Objawy uczulenia mogą pojawić się również w miejscu, w którym wcześniej znajdował się kot.

Czy alergię na kota można wyleczyć?


Po zaobserwowaniu pierwszych objawów alergii należy udać się do lekarza. U alergologa można dowiedzieć się wszystkiego o przyczynach alergii, a także sposobach radzenia sobie z tą przypadłością. Odpowiednie, przepisane przez lekarza środki farmakologiczne pomogą zmniejszyć uciążliwe objawy alergii oraz zatrzymać dalszy rozwój uczulenia, przynajmniej w pewnym stopniu.

Jeśli żadne lekarstwa, nawet te dostępne wyłącznie na receptę, nie przyniosą oczekiwanych skutków, można poddać się terapii odczulania. Odpowiednio dobrane zastrzyki odczulające bardzo często pozwalają na zupełne lub częściowe pozbycie się alergii.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że alergia to specyficzna przypadłość, która wciąż sprawia medycynie wiele kłopotów. Nie zawsze da się zupełnie pozbyć alergii, a zwykle udaje się jedynie zmniejszyć niektóre jej objawy.


Jak łagodzić objawy alergii na kota?


Jeśli obawy alergii nie są wyjątkowo silne, nie ma też przeszkód, aby pupil mieszkał dalej ze swoim opiekunem. Niemniej jednak, by wszystkim żyło się wygodnie i komfortowo, konieczne będzie wprowadzenie kilku nowych zasad.

Przede wszystkim, należy ograniczać kontakt z kotem, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Zwierzaka nie wolno przytulać ani całować, nie należy również zbliżać twarzy do jego sierści, a po zabawie czy głaskaniu pupila trzeba za każdym razem umyć ręce. Również wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wokół kota, takie jak obcinanie pazurków czy szczotkowanie, powinna wykonywać osoba zdrowa.



Po drugie kot nie powinien przebywać w sypialni ani spać w łóżku osoby uczulonej. Należy przeganiać go również z miejsc, w których osoba ta często przesiaduje. Kanapy oraz fotele muszą stać się dla ulubieńca niedostępne.

Całe mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, a szczególnie sypialnia oraz pomieszczenia, w których alergik spędza najwięcej czasu. Jeśli to możliwe, dobrze jest pozbyć się z domu tekstyliów gromadzących alergeny. Najwięcej kociej sierści zalega w dywanach, tapicerkach mebli, zasłonach i narzutach.  Należy także często zmywać podłogi i prać pościel oraz wszystkie koce i narzuty, na których kot lubi się wylegiwać. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie specjalnego filtra, zbierającego alergeny.



Jaki kot dla alergika?


Koty hipoalergiczne to niestety bardzo piękna bajka. Nie ma kota, który nigdy nie powoduje alergii, niemniej jednak niektóre rasy wywołują ją zdecydowanie rzadziej niż inne. To czy alergia się pojawi, czy też nie może zależeć, na przykład od długości sierści, występowania podszerstka oraz od składu śliny kota.

Kotami, na które alergik może sobie pozwolić są sfinks oraz reks devonski, reprezentanci ras pozbawionych podszerstka. Również kot syberyjski rzadziej powoduje alergię, gdyż jego ślina zawiera mniej białka. Najwięcej alergenu produkują niekastrowane kocury. Zatem wybierając zwierzaka, lepiej zdecydować się na kotkę.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.