Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Klatka dla szynszyli



Szynszyle do miana domowych zwierzaków pretendować zaczęły całkiem niedawno. Te niewielkie, zwinne i obdarzone pięknym, miękkim futrem gryzonie w wielu przypadkach okazać mogą się wspaniałymi pupilami. Decydując się na zakup takiego kompana, zadbać powinniśmy o odpowiednio dostosowaną do niego klatkę. Poznanie zwyczajów naszego milusińskiego umożliwi nam stworzenie dla niego wymarzonego lokum.


Szynszyla – pochodzenie i tryb życia zwierzaka

Szynszyle to gryzonie, których naturalnym środowiskiem była Ameryka Południowa, dokładniej zaś wysokogórskie rejony Andów. Zazwyczaj rezydowały tam one na wysokości ponad 3.000 metrów. Z całą pewnością zwierzęta te nie lubią więc zbyt wysokich temperatur i wilgotności przekraczającej 50%.  12-21°C to dla nich przedział optymalny. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekraczać zaczyna 27 stopni z łatwością u szynszyli dojść może do udaru cieplnego.

Zwierzaki te to typowe nocne marki. Idealnie nadają się więc one dla tych, którzy większą część dnia spędzają poza domem. Zwierzak pozostawiany samemu sobie nie będzie przyprawiał właścicieli o wyrzuty sumienia – do życia i tak zbudzić zaczyna się on dopiero wieczorową porą.

Lokalizacja klatki dla szynszyla


Chcąc zapewnić naszemu milusińskiemu optymalne warunki do zdrowego funkcjonowania, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę naturalny tryb życia zwierzaka. Klatka naszego pupila powinna stać w miejscu jasnym, a jednocześnie nienarażonym na ekspozycję promieni słonecznych. Wybierając dla niej odpowiednią lokalizację, unikać powinniśmy też przestrzeni, w których panować mogą przeciągi. Nie wskazane jest więc bezpośrednie sąsiedztwo okien, drzwi, klimatyzacji czy wentylatorów. Zarówno nasłonecznienie, jak i nadmierny ruch powietrza powodować mogą niekorzystne dla zwierzaka wahania temperatur.

Za dnia wysoko w Andach panuje cisza i spokój. Stąd raczej kiepskim pomysłem będzie ulokowanie klatki w tej części domu, która wtenczas tętni życiem. Jako zwierzak nocny szynszyla większą część dnia przesypia – koniecznie umożliwić powinniśmy jej zatem ów regeneracyjny wypoczynek. Nocą nasz pupil dla odmiany może mieć ochotę na zabawy i psoty. Warto mieć to na uwadze, gdy na lokum dla zwierzaka przeznaczyć chcemy swą własną sypialnię.



Rozmiar klatki dla szynszyli


Domowe szynszyle zdecydowaną większość swego życia spędzają w klatce. Właśnie dlatego zadbać powinniśmy o to, by stała się ona dla nich prawdziwie przyjaznym domem. Gryzonie te to zwierzęta skore do zabaw i pełne energii – potrzebują one dużo przestrzeni do biegania i skakania. Szynszyle przemieszczają się we wszystkich możliwych kierunkach. Ważne jest zatem to, aby klatka ich była nie tylko długa i szeroka, ale i wysoka. Dobrze jest, gdy domek naszych milusińskich to przynajmniej dwukondygnacyjna rezydencja. Drabinki i piętro, na które można się wdrapać, naszemu maluchowi sprawią dużą przyjemność.

Zasada, jaką kierować powinniśmy się przy wyborze klatki, jest ta sama co zazwyczaj – im większe lokum zapewnimy naszemu pupilowi, tym lepiej. Pamiętać musimy o tym, że w klatce poza samym zwierzakiem zmieścić musi się też wszystko to, co do funkcjonowania jest mu niezbędne. Koniecznie więc będzie musiał pojawić się w niej domek, pojemniki na wodę, jedzenie i piaskowe kąpiele, kołowrotek i nadające się do podgryzania zabawki. Klatka o długości i wysokości 60 cm oraz szerokości nie mniejszej niż 40 cm to zupełne minimum. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na lokum większych rozmiarów, zadbać powinniśmy o tym, aby zwierzak nasz mógł częściej wychodzić poza klatkę.

O czym powinniśmy pamiętać, kupując klatkę dla szynszyla?

Szynszyle to zwierzaki, które uwielbiają podgryzać wszystko to, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczka. Zapędy te z pewnością dadzą o sobie znać również w stosunku do ich własnego lokum. Mając na uwadze ów fakt, wybrać powinniśmy raczej klatkę metalową, nie zaś drewnianą.  Budujące ją pręty lub siatka nie powinny być niczym powlekane ani pomalowane. W ten sposób unikniemy ryzyka, że do żołądka naszego malucha trafią toksyczne dla niego substancje.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.